X


Sıcak Gelişme: Binance, Türk Yetkililerle Görüştü! İşte İlk Açıklama!

Türkiye'nin kripto para düzenlemesi yakında duyurulabilir. Peki Binance TR açıklamasında nelere değindi?
20:34
20 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance bugün kripto para düzenlemeleriyle ilgili Türk yetkilerle görüştü. Hali hazırda Mustafa Elitaş ve ekibi hazırlanan kripto para düzenlemesiyle alakalı sektörün öncü isimlerinin fikirlerini alıyordu. Bugün ise Binance TR ve BtcTürk yetkilileriyle görüşüldü.

Binance TR Açıklaması

Haftalardır devam eden görüşmeler kripto para ekosisteminin ülkemizde en doğru şekilde regüle edilmesini hedefliyor. Yasakların ekosistemi kısıtlayamayacağı ve yapıcı düzenlemelerin ülkemize katkı sağlayabileceği gayet açık, Mustafa Elitaş da benzer görüşlere sahip olduğunu daha önce sosyal medya hesabı üzerinden paylaşmıştı.

Binance TR açıklaması ise şöyle;

“Bugün Binance TR ekibi olarak, Ak Parti Grup Başkan Vekili Sn. Mustafa Elitaş ve değerli çalışma arkadaşlarıyla kripto varlıklara ilişkin olası düzenleme çalışmalarına katkı sunmak ve bu konuda her türlü desteğe hazır olduğumuzu bildirmek amacıyla bir araya geldik. Görüşmede, olası düzenleme hakkında dünyadan en iyi uygulama örneklerine dayanan düzenleme önerilerimizi sunma ve bunları istişare etme fırsatı bulduğumuz için çok mutluyuz. Bizleri kabul eden Sn. Mustafa Elitaş ve ekibine misafirperverlikleri için teşekkürlerimizi sunar; kripto varlıklara ilişkin düzenlemenin, ekosistemi büyütmesi ve güçlendirmesini temenni eder ve bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız”.

BtcTürk henüz konuyla ilgili bir açıklama yayınlamadı.

Kripto Para Düzenlemesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde düzenlemenin hazır olduğunu ve meclise geleceğini açıklamıştı. Ancak sosyal medyada dolaşan taslak metnin getirdiği tepkiyle birlikte yetkililer sektörden daha fazla ismin görüşlerini almaya ve düzenlemeyi buna göre şekillendirmeye karar verdi.

Mustafa Elitaş kısa süre önce şunları söylemişti:

“Kimseyi tedirgin etmeden, korkutmadan ama kimsenin de mağdur olmasına izin vermeden bu düzenlemeyi bir an önce yapmamız gerektiği kanaatindeyim”.

Kripto para borsalarının denetlenmesi, yatırımcıların ödeyeceği verginin netleşmesi ve sektöre dair birçok detayın netleşeceği bu düzenlemede birçok belirsizlik de ortadan kaldırılmış olacak. Dünyada yapıcı kripto para düzenlemeleriyle inovasyonu destekleyen birçok örnek devlet bulunuyor. Hali hazır ABD de bu kapsamda bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Umuyoruz ki ülkemizdeki yetkililer de elde edebilecek kazanımları görerek yapıcı bir düzenlemeye imza atarlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar