f Sıcak Gelişme: ABD Beklenen Kripto Adımını Şirketler İçin Attı! › COINTURK

Sıcak Gelişme: ABD Beklenen Kripto Adımını Şirketler İçin Attı!

Özet

  • FASB kripto paraları rezervinde tutan şirketler için yeni muhasebe kurallarını oluşturdu.

  • Bu kurallar 2025 yılında yürürlüğe girecek.

  • Şirketler bu varlıkların gerçek değerini ölçerek raporlamak zorunda olacak.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
20:02
6 Eylül 2023

Kripto paraları ilgilendiren regülasyonlar henüz dünyanın hiçbir yerinde tam olarak olgunlaşmış değil. ABD bu konuda yeni bir adım attı. Özellikle varlıkların şirketler için muhasebeleştirilmesi hususu belirsizliğini koruyordu. Yeni kabul edilen kurallar 2025 yılında yürürlüğe girecek.

İçerik Rehberi

ABD Kripto Para Kurallar

Bu yıl bitmeden birçok kripto para tasarısının Temsilciler Meclisi ve Senato’da oylanıp Biden’ın önüne gitmesi bekleniyor. Bir de kurumların kendi içlerinde almaları kararlar/düzenlemeler var. ABD muhasebe standart belirleyicilerinin (FASB) bugün oybirliğiyle aldığı karara göre, kripto şirketleri ve önemli kripto varlıklarına sahip diğer işletmeler, şirket kasalarındaki kriptoların değerini ölçmek için uzun zamandır beklenen muhasebe kurallarına sahip olacak.

Yılsonuna kadar yayınlanması beklenen yeni kurallara göre, kripto para bulunduran ya da yatırım yapan şirketlerin varlıklarını, fiyat düşüşlerinden sonra değerdeki toparlanmalar da dahil olmak üzere bir varlığın en güncel değerini yakalamayı amaçlayan bir ölçüm olan gerçeğe uygun değer üzerinden raporlamaları gerekecek.

FASB, kuralların 2025 yılında yürürlüğe gireceğini, ancak şirketlerin bunları erken uygulama seçeneğine sahip olacağını açıkladı. ABD muhasebe kuralları, bu yeni kılavuz yürürlüğe girene kadar şirketlerin sahip oldukları kripto para birimlerini nasıl tanımaları ve ölçmeleri gerektiğini ele almıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI