SEC Şikayetlerini Sıraladı! Binance Davasında Son Durum

Özet

  • SEC belgelerine göre Binance US iş birliğinden kaçınıyor.

  • Tanıklardan belge teminine kadar SEC'in şikayet ettiği çok fazla şey var.

  • Bitcoin fiyatı duruşma saati yaklaşırken 800 dolar düştü.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
01:00
19 Eylül 2023

Haziran ayında SEC ile karşı karşıya gelen Binance son davaya pek şaşırmadı çünkü 2022 yılı boyunca düzenleyici kurumun tehditlerini dinledik. Aralık ayına geldiğimizde SEC yetkilileri 2023’ün kendilerine başvurmayan kripto şirketleri için son derece zorlu geçeceğini söylemişti. Ve evet dediklerini tam olarak yaptılar ancak henüz kesin bir zafer elde etmiş değiller.

Binance Davası

Kripto borsası Binance ile Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) arasındaki mücadele devam ediyor. Düzenleyici kurum Binance US borsasını keşif sürecinde iş birliği yapmamakla suçluyor. SEC aynı zamanda Binance US’in ana şirketi BAM’ın keşif sürecinde yalnızca 220 belge ürettiğine dikkat çekiyor.

SEC, bu materyallerin çoğunun “anlaşılmaz ekran görüntülerinden ve tarih veya imza içermeyen belgelerden oluştuğunu” söyledi. Ayrıca BAM ifade vermesi istenen tanıklar yerine kendi seçtiği dört tanığı ortaya attı. Bu arada yargıç SEC’in 18 belge için mührün kaldırılması talebini kabul etti.

SEC belgelerine göre Binance US borsasını denetleyen şirket “burayı tam olarak teminatlı hale getirmenin” zorluğuna dikkat çekiyor.

Kripto Paraları Neden İlgilendiriyor?

Binance hali hazırda dünyanın hacim bakımından en büyük borsası ve ABD için vazgeçilmez değil. Nitekim hacimler Binance US için 230 milyon dolardan bugün 3 milyon dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak sorun şu ki Binance US şirketine açılan dava global şirketi de tehdit ediyor. SEC yetkilileri müşteri varlıklarının global borsa ve şirket kasasıyla karıştığını iddia ediyordu. Bununla alakalı birkaç ay önce alınan karar kafaları karıştırsa da Hamas elemanlara göz yumulması dahil onlarca suçlamayla karşı karşıya kalan bir Binance borsası var.

Bu aşamada Binance borsası ülkeden çekilmek ve anlaşma yapmak yerine hukuki mücadeleye girişme yolunu seçti. Davanın uzun süre devam edecek olması sektördeki en büyük oyuncunun başının derde girme ihtimali nedeniyle piyasaların baskılanma devam etmesini sağlayabilir.

Duruşma saatinden önce 27.400 dolara ulaşan BTC fiyatı belgeler yayınlandıktan sonra hızla 800 dolarlık kayıp yaşadı. Bu fiyat erimesi altcoinlerde çok daha dikkat çekiciydi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar