reklamı kapat

SEC Başkanı Ethereum’a Netlik Kazandırdı

SEC başkanı Ethereum'un menkul kıymet olarak görülemeyeceğini ifade etti.
12 Mart 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton çalışma arkadaşlarının görüşlerine katıldı ve Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olarak görülmeyeceğini ifade etti.

Ethereum Menkul Kıymet Değil

Geçtiğimiz yıl SEC yetkililerinden William Hinman bir konuşmasında Ethereum’un menkul kıymet özellikleri taşımadığını belirtti. Hinman bu görüşünü kripto paranın merkezi bir kurum tarafından yönetilmemesine dayandırmıştı.

Kongre üyesi Ted Budd SEC başkanına Hinman’ın görüşüne katılıp katılmadığını sordu. Clayton Hinman’a katıldığını söyledi ve bir dijital varlığın nasıl satıldığının değişebileceğini, belgelerde yazıldığı gibi olmak zorunda olmadığını ifade etti. SEC başkanı bir kripto paranın başlangıçta yatırım sözleşmesi gibi satılabileceğini ancak sonradan tüketiciler için yatırım aracı sıfatıyla satılmak yerine durumunun değişebileceğini yazdı.


Bitcoin Açıklaması

Clayton’ın ifadeleri geçtiğimiz yıl Coindesk’in düzenlediği bir etkinlikteki açıklamalarına oldukça benzerdi. Clayton konuşmasında bir grup yatırımcıya bir nevi “bilet” sunarak karşılığında kazanç sağlayacakları söylendiğinde bu biletlerin menkul kıymet sayılabileceğini söyledi. Sonradan bu biletler sadece bir tiyatro oyununu izlemek için satılıyor ise bu durumda menkul kıymet sayılmayacağını ekledi.

Merkezsizliğe vurgu yapan Clayton’a göre Bitcoin de merkezsiz olmasından dolayı menkul kıymet çerçevesinde değerlendirilemez. Clayton “Bitcon’i kimse kendi için üretmiyor ya da kimse kontrol edemiyor. Ödeme sistemi olması için tasarlanmış. Dolar, Euro, Yen ne ise Bitcoin de o, insanlar da bu yönüyle çalışmasını bekliyor.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.