X

Ripple (XRP) Büyük Davayı Kaybederse XRP’ye Ne Olacak?

Ripple davası ile borsalar XRP delist etmeye başladı.
10:01
23 Aralık 2020

Ripple (XRP) CEO’sunun beklediği dava haberi çok gecikmeden geldi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bunun kripto para sektörüne savaş ilanı olduğunu belirtse de 70 sayfayı geçen dava bildirisinin tek hedefinin Ripple, Ripple’ın iki yöneticisi ve XRP olduğu görülüyor.

Ripple’a Dava Açıldı

Dava dosyasında Ripple’ın yıllardan beri yüklü miktarda XRP sattığı ve bu satışların yöneticilerle şirket lehine kullanıldığı belirtiliyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’in ise bunlardan bağımsız olarak en başta 600 milyon dolarlık fon aldığı ifade edilmekte. Peki her şey tahmin edildiği gibi ilerler ve Ripple davayı kaybederse XRP’ye tam olarak ne olacak?

XRP/USD fiyatının bir anda 0,35 dolara kadar gerilemesinden anlaşılabileceği üzere böyle bir dava kararı XRP için birçok konuda son anlamına geliyor. Kripto para sektörünün uzman isimleri ise bunun nasıl sonuçlar doğurabileceğine dair detaylı açıklamalarda bulundu. Araştırma analisti Ryan Watkins, XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesi durumunda tam olarak nelerin yaşanacağını açıkladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

XRP, Delist Edilebilir

Watkins, birçok kripto para borsasının XRP’yi delist etmek zorunda kalacağını belirterek, likiditenin tam anlamıyla suyunu çekeceğini ifade etti. Fiyatın böyle bir senaryoda çok ama çok sert düşeceğini belirten Messari yöneticisi Watkins, bunun teknik olarak XRP’nin kripto para macerasının sonu anlamına geldiğini düşünüyor.

xrp

Bu karara rağmen XRP listeleyen veya XRP’ye destek veren kripto para borsalarının ise SEC tarafından dava açılma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesi durumunda özellikle ABD’nin en büyük borsalarından Coinbase’in bunu anında delist etmesi bekleniyor.

XRP Likiditesi Azalıyor

Şimdiden iki kripto para borsası XRP’yi delist etti. Beaxy ve CrossTower kripto para borsaları XRP’nin delist edildiğini dün gece açıkladı. CrossTower tarafından yapılan açıklamada XRP’nin menkul kıymet olma ihtimaline karşı bunun borsadan kaldırıldığı belirtildi. Chicago merkezli Beaxy kripto para borsası da SEC ve Ripple Labs arasındaki davanın belirsizliği nedeniyle XRP delist ettiklerini belirtti.

XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesi gerçekten bunun bütün likiditesinin bitmesi ve borsaların delist etmesi ile sonuçlanabilir. Ünlü ekonomist Alex Krüger ise davanın devamında XRP için olumlu sonuçlar görülebileceğini düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar