X


Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
20 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 20.08.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı olup ölçeği LOGARİTMİKTİR. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

XRP, haftaya 0,29$ seviyesinden başlangıç yaptı. Piyasada satış baskısı hakim olduğundan 0.24$ seviyelerine kadar düşüş göstermesine rağmen bu seviyeden gelen alımlar ile hızlı bir şekilde toparlanarak ve  haftayı 0,34$ seviyesinden kapattı. Bu performansı ile %17 değer kazanan XRP yatırımcısının yüzünü güldürdü. Şimdi hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyelim ve değerlendirmemizi yapalım.

Haftaya F trendinin üzerinde başlayan XRP, gelen satışlar neticesinde pazartesi gününü F trendinin ve D (0,28$) trendinin altına kapamış. Salı günü de satış baskısının devam etmesi ile fiyatın 0.24$ seviyelerine gerileyerek ayı sezonu içerisinde yeni bir dip oluşturduğunu görüyoruz. Bu noktada gelen alımlar fiyatı yukarı itmiş ancak kapanışlar yine F ve D (0,28$)  trendlerinin altına gerçekleşmiş. Müteakip günde gelen alımlar fiyatı F trendinin içerisine taşımış. Cuma günü de dahil olmak üzere alımlar devam etmiş. Cumartesi gününden itibaren ise kısa vade düzeltmenin başladığını görüyoruz. RSI tarafında aşırı satım bölgesinden çıkıldığını hatta daha önceden çizmiş olduğum yükselen trendin üzerine geçiş yapıldığını görüyoruz. Hacim tarafında ise belirgin bir artış oluşmuş. Bu gelişmeler neticesinde esas değerlendirmemizi yapabiliriz.

XRP, 3.35$ seviyesinden başladığı düzeltme hareketinde bu hafta 0,24$ seviyesini test ederek boğa piyasası başlangıcındaki seviyesine gerilemiş oldu. Durumun ne kadar kötü olduğunu bir kenara koyarsak bu tablodan birkaç ders çıkarmak gerekir: Kripto para piyasasının dinamikleri diğer piyasalara çok farklı. Boğa sezonunda 14 kat giden bir altcoin ayı sezonunda %93 değer kaybedebiliyor. Düşündüğümüzde eski tarihi zirvesini test etmesi için yeniden 14 kat değer kazanması gerekecektir. Dolayısı ile bu tür piyasalarda hem yükseliş için hem de düşüş için hayal edilemeyen şeylerin olması, olmaz denilen şeylerin gerçekleşmesi mümkün. Yatırımcı olarak bizlerin çok iyi muhakeme yapması bilgi dağarcığını genişletmesi ve stratejiler geliştirmesi şart. XRP grafiğine dönecek olursak, fiyat her ne kadar F trendinin dışına sarkmış olsa da yeniden kanal içerisine geçiş yapması tabloyu olumlu hale getirmiş. Mevcut durumda çok net belli olmasa da bir flama formasyonu oluşumu görüntüsü belirmeye başlamış. Bu hafta içerisindeki formasyonun şekillenmesine göre yukarı harekette G trendi direnç olarak karşımıza çıkacaktır. G trendinin üzerinde ise FIBO2 0.236 (0,42$) seviyesi direnç olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin önceden iyi destek olarak çalışması direnç olarak da iyi çalışma potansiyelini taşımaktadır. Piyasa olumsuz seyrederse Öncelikli olarak D (0,28$) seviyesi müteakibinde ise yine F trendi takibimizde olmalıdır. RSI indikatörünün yükselen trendin üzerine geçiş yapmasını pozitif olarak değerlendiriyorum. Bu seviyenin muhafaza edilmesi halinde, XRP yukarı yön için güç toplayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER