reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
4 Mart 2019
  • Barış B.Barış B.

Ripple, haftaya hareketli bir şekilde başladı ancak bu dinamiği hafta sonu kadar devam ettiremedi. Hafta başında 0,303$ (Bitfinex) seviyesinde bulunan Ripple, haftayı 0,315$ seviyesinden kapatarak %3,9 değer kazanmış oldu.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple, pazartesi günü sert yukarı hareket ile haftaya başlangıç yaptı. Bu yükselişle birlikte, Ripple fiyatı L2 (0,355$) seviyesini bu hafta da test etti. L2 (0,355$) seviyesinden gelen satış baskısı neticesinde yukarı kırılım gerçekleşemedi. Haftanın geri kalanında, düşen bir hacimle fiyatın yatay bir bantta dalgalandığını görüyoruz.


Grafiğin yakın planında, pazartesi günü yukarı kırılan 0,312$ seviyesi haftanın geri kalanında destek olarak çalışmış. Bununla birlikte kısa vade T1 yükselen trendinin de destek olarak çalıştığını görüyoruz.

XRP/BTC paritesinde, Y3 (7800Sat) seviyesinden gelen alımların, Y1 (8660Sat) ve D1 düşen trendinin keşim noktasına kadar devam ettiğini görüyoruz. Ancak bu seviyeden gelen satışlar maalesef düşen trendin devam etmesine neden olmuş. Ara direnç/destek olarak belirlediğim 8250Sat seviyesi çarşamba günü aşağı kırılmış ve haftanın geri kalanında direnç olarak çalışmış. Grafiğin RSI tarafında geçtiğimiz hafta aşırı satımda bulunulurken, bu hafta orta bölgeye geçiş yapıldığını görüyoruz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, hafta başında yatırımcısını heyecanlandırdı. Ancak haftanın devamında maalesef benzer performansı göremedik. Yine de hafta kapanışını baz aldığımızda XRP’nin pozitif ayrıştığını söyleyebiliriz. Peki teknik olarak dikkat etmemiz gerekenler neler?

Ripple, orta vadeli düşen trendini yukarı kırmıştı. Ancak piyasadaki baskı ortamından da kaynaklı olarak henüz yukarı yönlü trendin oluştuğunu söyleyemeyiz. Bu haftaki hareketi de düşündüğümüzde yatay bantta akümülasyonun devam ettiğini görüyoruz. XRP’de yukarı hareketin ivmelenmesi ve devamlılığı için öncelikli olarak L2 (0,355$) seviyesinin üzerine geçiş yapılması gerekiyor. L2 (0,355$) seviyesinin üzerinde L3 (0,46$) seviyesine kadar kar marjı oluşması söz konusu olacaktır. İki seviye arasındaki FIBO2 0.236 (0,40$) seviyesi ara direnç olarak takip edilmelidir. Piyasa negatif devam ederse, öncelikli olarak kısa vade yükselen trendi T1, destek olarak gündeme gelecektir. T1 üzerinden üç defa tepki geldiğini düşündüğümüzde, yeniden temas olması halinde benzer tepki beklenebilir. Eğer XRP fiyatı T1 üzerinde zaman geçirmeye başlarsa dikkatli olmak gerektiğini değerlendiriyorum. T1 altında ise 0,28$ seviyelerine kadar düşüş hareketi olasılığı masaya gelecektir.

XRP/BTC grafiğine baktığımızda düşen trendin devam ettiğini görüyoruz. Haliyle bu durum USD paritesini de baskılamaya devam ediyor.  Mevcut durum için Y1 (8660Sat) – Y3 (7800Sat) bant aralığını takip ediyoruz. Ayrıca D1 trendinin de bu aralığa denk gelmesi önümüzdeki iki hafta ayrıca bir baskı oluşturacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 04.03.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.