reklamı kapat

Hard Fork’un Ardından Ethereum Blokları Ne Durumda?

Constantinople güncellemesinin sonrasında ETH blok oluşturma süreleri kısaldı.
4 Mart 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Ethereum ağındaki ortalama blok oluşturma süresi oldukça düşük seviyelerde seyrediyor. Fork öncesinde ortalama 21 saniyede oluşturulan bloklar şu sıralarda ortalama 12,5 saniyede oluşturuluyor.

Blok Oluşturma Süreleri

Ethereum hard fork’u Constantinople hafta içinde devreye girdi ve bir sonraki zorluk bombasını 12 ay ileriye attı. Zorluğun artırılması ertelendiğinde benzer bir şekilde blok oluşturma sürelerinin düştüğüne şahit olmuştuk ancak bu defa görmezden gelinemeyecek bir değişim yaşandı.

Zorluk ayarlaması yapılana kadar hash’in artması blok bulunma hızını artırabilir ancak bu durum geçici de olabilir. ETH hashrate’i Mayıs 2018’den bu yana düşüyor fakat son 2-3 haftadır dengede görünüyor. Madencilerin gücü düştüğünde aynı zorlukta çalışan birçok madenci bulunduğu için blok bulması zorlaşıyor. Hash yükseldiğinde blok bulmayı zorlaştırmak adına matematiksel hesaplamaların zorluğu artırılıyor ve ayarlama yapılıyor.


Ethereum hashrate’i

Zorluk bombası ise zorluk derecesinin yavaş ve katlanarak artması sonucunda, denklemlerin çözülemez (imkansız) hale gelmesiyle madenciliğin durmasına sebep olan seviyeyi belirtiyor. Bütün bu zorluk ayarlamaları, harcanan enerji ve diğer sorunlardan dolayı Ethereum geliştiricileri Proof of Stake (PoS) konsensüsüne geçerek madencileri denklemin dışında bırakmak istiyor. Ancak PoS geliştirmeleri yıllar sürebilir (halen güvenlik, uygulanabilirlik soruları mevcut) bu yüzden Ethereum’un bir süre PoW ve PoS olarak paralel çalışması gündemde.

Ethereum Güncellemeleri

Blok sürelerinin kısalması günlük ETH artışını ilk başta 12,800’e düşürdü ancak şu an 13,600 ETH seviyesinde. 13,600 seviyesi hard fork’tan önceki seviyeydi. Yine de aralık ayına (20 bin ETH) göre arz artışı düşürülmüş durumda, Sırada PoS adımlarından biri Beacon Chain bulunuyor. Ethereum’un gelecekteki güncellemeleri hakkında hazırladığımız Ethereum 2.0 Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.