reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
4 Mart 2019

Hareketli bir haftanın ardından sert düşüşe geçen Bitcoin, bu haftayı yatay bantta hareket ederek tamamladı. Bitcoin hafta açılışını 3830$ (Bitfinex) seviyesinden, hafta kapanışını da 3890$ seviyesinden yaparak %1,5 değer kazanmış oldu.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin’in uzun vade görünümünde göze çarpan bir değişiklik göremiyoruz. D1 trendi yukarı kırılımı gerçekleştiğinden bu yana, orta vade için olumlu görünümün devam ettiğini söyleyebiliriz. Hafta bazında değerlendirdiğimizde, L3 (3900$) seviyesinin hafta boyunca direnç olarak çalıştığını görüyoruz. RSI grafiğindeki yatay trendin baskısı da halen devam ediyor. Grafiğin hacim tarafında ise hafta boyunca azalan bir trend görüyoruz.

Grafiğin kısa vade görünümünde, L3 (3900$) seviyesindeki baskıyı çok daha net görüyoruz. Ayrıca bu haftaki hareketle birlikte, kısa vadede elmas formasyonu oluşumu göze çarpıyor. Günlük barlarda, fitil boylarının hem aşağı yönlü hem de yukarı yönlü olarak uzun oluştuğunu görüyoruz. Bu da boğalar ile ayılar arasındaki mücadelenin çetin geçtiğini bizlere gösteriyor.

Üstel hareketleri ortalamalarda (EMA); geçtiğimiz hafta gelen sert satış EMA21 ve EMA50 seviyesinden destek bulmuştu. Bu hafta da bu iki ortalamanın destek olarak çalışmaya devam ettiğini görüyoruz. Hafta içerisinde EMA50’ye yapılan dokunuşlar, bu ortalamanın önemini net bir şekilde vurguluyor.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin, önceki hafta sert düşüşe geçerek yatırımcıları şaşırtmıştı. Bu hafta yatay bantta hareket ederek nispeten sakin bir hafta geçirmemizi sağladı. Bitcoin’deki düşüşün frenlenmesinin, piyasaya genel olarak olumlu yansıdığını düşünüyorum. Ancak piyasada değeri bakımında ön sıralarda bulunan altcoinlerin bu duruma biraz kayıtsız kaldığını söyleyebilirim.

Teknik grafiklerimize göre; D1 trendi üzerindeki olumlu görünüm devam ediyor. Ancak L3 (3900$) seviyesi maalesef baskı oluşturuyor. Bu seviyenin geçilmesi halinde yukarı hareketin devam edeceğini düşünüyorum. Bu durumda yatay bantta takip edeceğimiz direnç G (4450$) seviyesi olacaktır. G (4450$) seviyesi üzerinde A düşen trendi, direnç olarak karşımıza çıkacaktır.

Kısa vade için, güvenirliğini çok yüksek bulmasam da elmas formasyonu oluşumunu takip edeceğim. Bu formasyona göre kırılımın yukarı olması gerektiğini düşünüyorum. Fakat L3 (3900$) seviyesindeki baskıda kendisini hissettirdiğinden, D1 ve T1 trendlerinin kesişimi olan bölgeye doğru düşüşün devam etmesi de ihtimaller arasında yer alıyor. Bu ihtimalle birlikte, yatay bantta 3684$ seviyesinin destek olarak takip edilmesi uygun olacaktır. T1 bölgesine düşüş olması halinde bu seviyeden tepki geleceğini düşünüyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 04.03.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.