X


Ripple, İşlem Ücretlerinde %80 Tasarruf Sağlıyor

Ripple’ın ödeme çözümü ODL sayesinde havale ücretlerinde %80’e varan bir düşüş imkanı yaratılıyor.
15:00
13 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ripple’ın XRP ödeme çözümünü kullanan para transferi şirketi SendFriend, bu sayede müşterilerin havale ücretlerinde %80’e varan tasarruf sağlandığını açıkladı.

“Ücretleri %2’ye Kadar Düşürebiliyoruz”

SendFriend’ın kurucu ortağı ve CEO’su David Lighton Perşembe günü düzenlenen bir konferansta, “Western Union gibi şirketler bir ödeme hizmeti sunmak için %10’a kadar ücret alabiliyor. Biz bu oranı %2’ye kadar düşürebiliyoruz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Lighton, Ripple’in ödeme çözümünün On-Demand Liquidity (talep üzerine likidite) (ODL) sayesinde ödeme işlemlerinde bulunan ön fon sağlama ihtiyacını ortadan kaldırdığını dile getirdi. Böylece bu durum işletme sermayesine olan ihtiyacı da ortadan kaldırmış oluyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre ODL müşterilerin XRP’yi “iki para birimini üç saniyede transfer etmelerine” imkan tanıyarak anında ödeme yapılmasına imkan tanıyor. Bu çözüm sayesinde SendFriend, talep üzerine likidite sağlayabiliyor ve işlem maliyetlerini %75’e kadar azaltabiliyor. Lighton hedeflerinin bu tasarrufu müşterileriyle paylaşmak olduğunu belirtiyor.

SendFriend ve Ripple

Öte yandan SendFriend şu anda Filipinler’de hizmet veriyor ve Filipinli kullanıcıların para gönderip almalarını sağlıyor. Firma, bu yılın başlarında Ripple’ın XRP ödeme çözümünü kullanmaya başladı.

SendFriend, Şubat ayında 1.7 milyon dolar ile katılan Barclays’ın yanı sıra MasterCard Foundation ve Ripple gibi önemli yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Bunun yanında Ripple kısa bir süre önce yaptığı açıklamalarda “iki düzineden fazla” müşterisinin ODL çözümünü kullanmaya başladığı bilgisini paylaştı. ODL çözümünü kullanan finansal kuruluşlar arasında, MoneyGram, Viamericas ve FlashFX gibi önemli firmalar yer alıyor.

Kaynak: The Block

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar