X


Piyasada 2 Günde 18 Milyar Dolar Eridi, Aşırı Volatilitenin Sebebi Ne?

Kripto paralar yıl genelinin aksine şu sıralar volatil bir performans gösteriyor.
19:00
26 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Noel zamanı gelen güçlü bir rallinin ardından kripto para piyasasında 2 günde 18 milyar dolar eridi. Örneğin 4.300 doların üzerine çıkan BTC 3.800 doların altına indi. BCH de 1 haftada %26 değer kaybıyla 230 dolardan 170 dolara indi.

Geçen hafta kısa vadeli yükselişlere rağmen analistlerin çoğu hala ayı piyasasında olduğumuz yönünde uyarılar yaptı. Düşüş trendinde giden 2018’in sonunda yüksek volatilite beklentisi var. Ralli başlamadan önce, 21 Aralık’ta “The Crypto Dog” mahlaslı bir kripto para yatırımcısı şunları yazmıştı:

Bitcoin tarihi seviyelerde, 3.000 dolar dolaylarında destek buldu. Hafta başlarında fiyat düştükçe Bitcoin’deki volatilitenin ve satış hacminin hız kesişini izledim ve ‘3.000 dolar destek’ efsanesinin ön koşu olabileceğini düşünmeye başladım. Öyleydi. Boğalar 4.500’i geçerse 4.800, 5.400 doların önünde duran direncin önündeki son engel olur. Bu sefer 5.500 doların üzerinde bir ralli beklemiyorum veya 4.500’den sonra bile daha fazla rahatlama garanti edemem, ama bu senaryoyu göz ardı edemeyiz.

Piyasada boğa rallisinin ve orta vadeli bir yükseliş hareketinin başlaması için en az birkaç aylık konsolidasyon ve birikim dönemi gerekiyor.

Bu yıl ağustos – kasım ayı arasında rekor seviyede düşük volatilite oranı görüldü. Buna rağmen piyasa stabil hale gelmedi. 2018’deki en dip seviye olan 3.120 dolardan sonra büyük bir alım duvarı oluştu ve piyasa toparlandı. Bu seviyeyle dip görülmüş olabilir. Ancak adım adım bir momentum kazanılmadıkça bundan emin olamayız.

Şayet piyasa birkaç aya yayılan bir stabilite göstermezse düşük fiyat aralığında aşırı volatilite görmeye devam edebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda görülen volatilite, hem aşağı hem yukarı yönlü hareketlerin yoğun oluşu sebebiyle bir nevi süpriz oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar