X


Piyasa İkiye Bölündü: Dogecoin (DOGE) Tüm Kripto Paraların Sonunu Getirebilir Mi?

Piyasa ikiye bölündü. Bir yanda DOGE’nin gerçek para olduğunu düşünenler ve diğer yanda yasaklanması gerektiğini söyleyenler var. 
09:15
6 Mayıs 2021

Dogecoin son 3 gün içinde ciddi bir ralli yaşadı ve önce 0,50 dolarlık önemli seviyeyi geride bıraktı ve ardından 0,69 dolar ile kendi rekorunu kırdı. Bir şaka coin’i olarak tanınan Dogecoin’in (DOGE) piyasa değeri de bu yükseliş ile birlikte gözle görülür şekilde arttı ve hatta bazı büyük firmaları bile geride bıraktı. Ancak bu pembe tablo yakında bozulabilir.

DOGE Tüm Kripto Piyasasını Mahvedebilir Mi?

Kripto para piyasasının popüler analist ve yatırımcılarından MeanHash, Dogecoin’in tüm kripto para birimi endüstrisini mahvetme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Aslında bu noktada kripto para ekosistemi ikiye ayrılıyor: Bir yanda DOGE’nin gerçek bir kripto para olduğunu savunanlar ve diğer yanda DOGE’nin yasaklanması gerektiğine inananlar.

İkinci tarafta olduğu açıkça belli olan MeanHash ise konuyla ilgili açıklamalarında, “DOGE aslında kripto paraları mahvedebilir. Bu da tüm bu yaşananlara uygun bir son olmaz mıydı? Şaka parası, tüm ekosisteme olan güveni yok edebilir. Ne kadar yükseğe çıkarsa her şeyin parçalanması konusunda o kadar endişeliyim.” sözlerini kullandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Buna karşılık Gemini borsasının kurucusu Tyler Winklevoss ise Dogecoin’in para arzının ABD dolarından daha şeffaf, “sert” ve öngörülebilir olduğunu iddia ediyor.

Dogecoin’in Kusurları

Bununla birlikte Oslo Özgürlük Forumu ve İnsan Hakları Vakfı Finans Direktörü Alex Gladstein, Dogecoin‘in bazı kusurlarının altını çizdi. Gladstein, kripto para biriminin merkezileştirilmiş arzına işaret etti ve Dogecoin‘in %80’inden fazlasının ilk 100 adres tarafından kontrol edildiğini dile getirdi. Gladstein konuyla ilgili olarak şu sözleri kullandı:

Unutmayın: Dogecoin daha önce buna benzer birkaç çılgın yükselişe sahipti, ancak daha sonra %90’dan fazla oranında değer kaybetti. Özetle: Lütfen Dogecoin’in Bitcoin’den daha iyi olduğunu, Bitcoin’den farkının olmadığını ve hatta benzer olduğunu söyleyenleri dinlemeyin.

Ancak yatırımcı Pentoshi gibi birkaç isim DOGE konusunda daha iyimserler. Örneğin Pentoshi konuyla ilgili açıklamalarında, 2023 yılında Dogecoin’in çok iyi yerlerde olacağını ve hatta 500 doların üzerinde bir değere sahip olacağını iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar