reklamı kapat

Petro Dash’ten Kopya Çekmiş Olabilir

Petro'nun whitepaper'ı Dash whitepaper'ına oldukça benziyor.
11:00
4 Ekim 2018

Venezuela’nın petrol destekli kripto parası Petro (PTR) Dash’in düpedüz kopyası gibi görünüyor. Dash’in madencilik algoritmasını kullanan Petro, aynı özellikleri sunuyor. Hatta Petro whitepaper’ının bir kısmı doğrudan Dash’ten alınmış olabilir.

Ethereum geliştiricisi Joey Zhou Twitter’dan yaptığı paylaşımda Petro whitepaper’ının 11 sayfasını doğrudan Dash Github ve belgelerinden  kopyaladığını iddia etti. Biraz araştırılınca Petro’nun sadece birkaç görselden daha fazlasını almış olabileceği ortaya çıktı.

Belgelerde Venezuela hükümeti X11 madencilik algoritmasını kullanacağını ve “anında gönder” özelliğini kripto parasında bulunduracağını yazıyor. Aynı özellik Dash’te de bulunuyor ve whitepaper’da bahsediliyor. Ancak Petro geliştiricileri bunu biraz değiştirmiş:

Petro’nun en karakteristik özelliklerinden biri ise anında (5 saniye) işlem yapabiliyor olması. Böylece mevcut kripto paralardan daha yenilikçi olunması hedeflendi. Anında gönder özelliği ağın başlangıcından itibaren kullanılabilecek.

Petro 4 MB blok büyüklüğüne sahip olacak ve blokları arasında 60 saniye bulunacak. Aynı zamanda protokol olarak PoW ve PoS hibrit sistemini kullanacak. Ağda masternode’lar ağ adına kararlar verecek ve işlemleri destekleyecek.

Dash madencilik ödüllerinin %45’ini masternode’lara, %45’ini madencilere ve %10’unu da hazinesine alıyor. Petro geliştiricileri ise ödüllerin %85’ini masternode’lara ayırdı ve geriye kalan %15’de başlangıçta kullanıcılara geri gönderileceğini belirtti.

Petrol destekli Petro Venezuela’nın resmi alternatif para birimi olarak tanıtılıyor. Yakın zamanda Nicolas Maduro Petro satışlarının kasım ayında başlayacağını duyurmuştu. Kripto paranın cüzdan uygulaması Google Play’e yüklendi. Petro küresel yaptırımlardan kaçabilmek adına basıldığı için sürekli eleştirileri üzerine topluyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun