X


Pensilvanya Senatöründen, SEC’ye Çağrı: Net Adımlar Atın!

Pensilvanya Senatöründen, SEC'ye çağrı geldi. Senatör Toomey, ABD Menkul Kıymetler Ve Borsa Komisyonu'nu kripto para regülasyonları konusunda eleştirdi.
19:30
25 Eylül 2021

Pennsylvania Senatörü Pat Toomey, SEC başkanına kripto para birimlerinin düzenlenmesiyle ilgili bir dizi sorudan oluşan bir liste sunarken, SEC’ye de regülasyonlar için net adımlar atması yönünde çağrıda bulundu.

Senatörden SEC’ye Eleştiri

Senatör Pat Toomey, mektubunda, yatırımcıların rekabetçi bir piyasadan gerçekten yararlanabilmeleri için, piyasa regülatörlerinin proaktif olması, yatırımcılara ve sektöre izlenecek kuralları sağlaması gerektiğini belirterek, SEC’nin tutumunu eleştirdi. Kripto para alanındaki regülasyonların ve atılan adımların, büyük çoğunluğunun yatırımcılara açıklanamadığını da ifade etti.

Pennsylvania Senatörü ayrıca Gensler’dan, stablecoinlerin neden menkul kıymet olarak nitelendirilebileceklerini ve bu stablecoinlerin SEC’nin yetki alanına nasıl girdiğini açıklamasını istedi. Gensler, bu ayın başlarında bir duruşmada, stablecoinlerin menkul kıymet olarak nitelendirilebileceğine inandığını belirtmişti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Senatör Toomey, SEC’den Açıklama İstiyor

Senatör Toomey, Gary Gensler’dan, dijital varlıkların çoğunluğunu menkul kıymetler olarak tanımlayan önceki açıklamalarına rağmen, SEC’nin neden Bitcoin ve Ethereum‘u emtia olarak sınıflandırdığını da açıklamasını istedi. Bununla birlikte senatör, Gensler’ın Ethereum’un yaratıldığında bir menkul kıymet olduğunu, ancak bir noktada bir emtiaya dönüştüğünü öne sürdüğü New York Times’tan 2018 tarihli bir makaleye de atıfta bulundu. Senatör Toomey, bu konuya mektubunda kısaca şu cümle ile değindi:

“Hem Bitcoin hem de Ethereum, emtia olarak yarı resmi statüye sahip olsa da, SEC bu konuda herhangi bir resmi yönerge yayınlamadı.”

Bu durum, SEC‘nin ve başkanı Gary Gensler’ın, Senatör Toomey ve Cumhuriyetçilerden aldığı ilk eleştiri değil. Senatör ayrıca, SEC’nin kripto para alanında faaliyet gösteren şirketlere olan tutumunu da eleştirdi. Başta Toomey olmak üzere birçok milletvekili, Gensler’ı yeniliğin önünü tıkamak ve yatırımcılar için maaliyet arttırmak ile suçladılar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar