X


Neler Oluyor? 55.000 Bitcoin 22 Kere Transfer Edildi!

Bitcoin ağındaki son işlemler korkuya sebep oldu!
10:54
6 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası geçtiğimiz haftalarda nispeten dengeli bir grafik çizse de, son iki gün içerisinde aktarılan Bitcoin‘in (BTC) adeta haddi hesabı yok.

Türkiye saati ile 10:00 itibariyle başlayan bir transfer serisinde, 55.850 civarında Bitcoin bilinmeyen cüzdandan bilinmeyen başka bir cüzdana defalarca aktarıldı.

 Ortalama olarak her bir işlemde 55.800 BTC transfer edilirken, bu işlem şimdiye kadar 22 kere tekrarlandı. İşlemin tam olarak kim tarafından yapıldığı veya aynı işlemin hafif farklı miktarlarla neden durmadan tekrarlandığı bilinmiyor. Kripto para sektöründeki bazı teoriler bunun adresleri karıştırmak ve takip edilmeyi zorlaştırmak için yapıldığını ortaya atsa da, mixing olarak bilinen bu yöntemde genellikle miktar küçültülerek birden fazla cüzdana bölündükten sonra yapılıyor.

Bittrex Peeling Mi Yapıyor?

Larry Cermak ise bu yöntemin peeling olarak bilinen ve aslında kara para aklamak için yapılan bir olay olduğunu vurguladı. Peeling yönteminde bir kripto para cüzdanına 55.850 Bitcoin transfer ediliyorsa, bu işlemin 50 BTC gibi küçük bir miktarı yeni adreste bırakılırken, kalan BTC’ler tamamen farklı başka bir adrese gönderiliyor ve bu durum 100 kere tekrarlanıyor. Bunun yanı sıra veriler adreslerin Bittrex kripto para borsası ile bağlantılı olduğunu ortaya koymakta ve borsanın neden bu yöntemi kullandığı henüz bilinmiyor.

Bittrex bundan bir gün önce de 1 saatte 1 milyon adete yakın BTC transferi gerçekleştirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar