X


Microstrategy Bitcoin (BTC) Alımlarından Sonra Bir Yeniliğe İmza Attı!

MicroStrategy, Bitcoin ödemelerini başlattı.
22:51
12 Nisan 2021

ABD’nin önde gelen yazılım ve bilgi firmalarından MicroStrategy, Bitcoin (BTC) alımlarından sonra yine devrim olarak görülen bir adım attı. MicroStrategy Bitcoin alımları ile diğer şirketlerin de BTC almasını sağlaması ile biliniyor. Şimdi attığı adım ise şirketin yine benzer bir akım başlatmasını sağlayabilir.

MicroStrategy’den Bitcoin Konusunda Yeni Hamle

MicroStrategy tarafından yayınlanan blog gönderisinde ve SEC’ye yapılan başvuruda, bundan sonra kurul üyelerine Bitcoin ile ödeme yapılacağı vurgulandı. Şirketin yönetim kurulu direkt olarak kurul ödemelerini BTC ile alarak aslında Bitcoin’in değerini ve önemini de kabul etmiş oluyor. MicroStrategy Ağustos 2020’de attığı adım ile de yönetim kurulunun ne kadar ileri görüşlü olduğunu göstermişti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yönetim kurulu üyelerinin Bitcoin ile ödeme aldığı halka açık bir şekilde listelenen ilk şirket de böylece MicroStrategy oldu. Şirkette çalışan olarak görev almasa bile sadece yönetim kurulunda bulunan isimler bile BTC ile ödeme alacak ve şirket bunun BTC’ye olan bağlılığı ortaya koyduğunu düşünüyor.

Yönetim Kurulu Bitcoin’e Bağlı

Teknoloji devlerinin bulunduğu Nasdaq üzerinde listeli MicroStrategy’nin elindeki toplam BTC miktarı ise 91.579’un üzerine çıktı. MicroStrategy’nin devamlı olarak BTC alımı yapma stratejisine karşı BTC ile ödeme yapacak olması ise kendi stratejisine ters düşüyor. Söz konusu BTC ödemeleri yapılmadan önce bunların ABD doları bazındaki değeri hesaplanacak ve daha sonra tam olarak o fiyattan BTC alınıp bunlar üyelerin cüzdanlarına aktarılacak. Bu da aslında şirketin BTC kaybı yaşamayacağını gösteriyor.

MicroStrategy’nin bu adımına karşı ise şirkete yönelik olumsuz tavırlar artıyor. Bankacılık devi HSBC, Bitcoin alımları yüzünden MicroStrategy’e yatırım yapılmasını engelledi ve artık bankanın online platformundan MicroStrategy hissesi alınamıyor. Buna rağmen hisse satışı ve hisse bulundurmak ise serbest. Yasaklanan fonksiyonun ise aynı GameStop olaylarında olduğu gibi alış olması dikkat çekti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar