reklamı kapat

Lübnanlı Protestocular “İtibari Paranın” Ölümünü Kutladı

Lübnanlı vatandaşlar hiper-enflasyon nedeniyle isyan etti.
17:00
2 Mayıs 2020

Lübnan, bundan birkaç sene öncesine kadar gelecek vaat eden ve itibari parası oldukça güçlü bir ülke konumundayken gerek ekonomik durum gerekse de politik karmaşalar yüzünden ciddi anlamda enflasyon artışı yaşadı. Bu da vatandaşların artık ülkenin kendi parasına güvenmemesine neden oldu ve hala Lübnan sokaklarında buna yönelik protestolar sürüyor.

En alttaki tweet içerisindeki videoya bakıldığında, Lübnan sokaklarında son günlerin popüler videolarından olan Gana’lı mezar dansçılarının bir benzerinin yapıldığı görülüyor. Ancak tabuttaki fotoğrafların ülkenin itibari parasını temsil ediyor olması, durumun trajikomik olduğunu gözler önüne seriyor.

Lübnanlı protestocular ülkelerinin itibari parasının “ölmesini” kutlarken, bu durum önümüzdeki aylarda diğer ülkelerde yaşanacakların bir fragmanı olabilir. Koronavirüs nedeniyle ABD’de başlayan ve bütün dünyaya yayılan sınırsız parasal genişleme, enflasyon canavarını uykusundan uyandırabilir.

Bitcoin Bu Durumdan Nasıl Etkilenecek?

Halihazırda Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde rekor kıran enflasyonun önümüzdeki aylarda Koronavirüs salgını durduğunda diğer ülkelerde de görülmesi, benzer görüntülerle sonuçlanabilir. Peki bunun kripto para sektörüne yönelik etkileri nasıl olur?

Aslında lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) 12 Mayıs tarihinde Halving yani blok ödülü yarılanması yaşayacağı biliniyor. Bu da BTC’nin enflasyon değerini %1,8’in, akış modelini ve nadir bulunurluğunu ise altının bile altına çekecek. Yani Bitcoin, daha fazla ülkenin enflasyonu rekor seviyelere ulaştıkça daha fazla rağbet görebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.