X


Kurumsal Yatırımlar Bitcoin’i Kötü Etkileyebilir Mi?

Demirörs kurumsal yatırımların sanıldığı kadar muhteşem şeyler olmadığını ifade ediyor...
13:00
21 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre sektörün en bilindik isimlerinden birisi Bitcoin’in, kurumsal yatırımcıların piyasaya girişinden faydalanamayabileceği yönünde uyarılarda bulundu…

Wall Street ve Bitcoin

CoinShares‘in baş strateji sorumlusu (CSO) Meltem Demirörs finansal haberler konusunda röportaj verdiği RealVision’da kripto paralarla ilgili de açıklamalar yaptı. Demirörs, Wall Street‘in Bitcoin’e katılımının basit bir win-win (kazan-kazan) durumu olmadığını ifade etti.

Birçok isme göre Bitcoin’in kabulünün artması ve prestijinin yükselmesi için kurumsal yatırımcılardan gelecek yatırım oldukça önemli. Bakkt gibi platformların ekosistemde büyük heyecan yaratmasının sebebi de bu durumdan kaynaklanıyor. Her ne kadar Bakkt beklentileri karşılamamış olsa da…

Grayscale Investment kurumsal yatırımcılarla ilgili yaptığı açıklamalarda, 2019 yılı boyunca talebin oldukça yüksek olduğunu dile getirmişti.

Ancak Demirörs bu konuda daha temkinli yorumlarda bulundu:

Dünya üzerindeki Bitcoin’lerin %50’sini alır ve düzenleyiciler tarafından kontrol edilen bir yere yerleştirirsek, Bitcoin’leri bir kasaya koyabilir ve bunlarla ilgili depo makbuzları düzenleyebiliriz, bu bir yerlerde Bitcoin temeline oturmuş değerlerle işlem yapmamıza izin verir. Ancak Bitcoin ağındaki Bitcoin’lerle işlem yapmamış oluruz, Bu yine de Bitcoin midir?

“Problemin Parçalarıyız”

Demirörs büyük finans kurumlarının Bitcoin’e olan ilgisini, “gerçek oyuncularla çekilmiş bir rol yapma oyunu” olarak nitelendiriyor. CoinShares’in de potansiyel olarak bu davranış tarzına katkıda bulunduğunu düşünen CSO, “Bir varlık yöneticisi olarak, sorunun bir parçasıyız” ifadelerini kullanıyor.

Bununla beraber güvenli liman varlıklarına ilgi duyanlar için Bitcoin’in altının muadili olduğunu ifade eden Demirörs, “Bitcoin’in dijital altın olduğunu düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar