X

Bakkt’ın İlk Gün Analizi: Platform Beklenenleri Karşıladı Mı?

Bakkt'ın ilk günkü Bitcoin performansı nasıldı?
15:00
24 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

2018 yılında duyurusu yapılan ve Microsoft ile Starbucks gibi devasa firmaların arkasında olduğu açıklanan Bakkt, uzun süren bekleyişten sonra dün resmen piyasaya giriş yaptı ve ilk fiziki teminatlı Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmeleri sahiplerine ulaştı.

Tom Lee, John McAfee, Josh Rager ve buna benzer birçok kripto para analisti Intercontinental Exchange (ICE) gibi dev bir kurumun arkasında olduğu Bakkt’ın kesinlikle bir fark yaratacağını düşünse de, ne yazık ki ilk gün itibariyle beklentiler karşılanamadı.

Bakkt’ın Hacmi Ne Durumda?

Türev Bitcoin ürünü platformu Bakkt ilk alım satım gününü tamamladı ve ilk gün içerisinde 71 adet aylık vadeli işlem sözleşmesi ile 1 adet günlük vadeli işlem sözleşmesi alınıp satıldı. Bu da yaklaşık olarak o anki BTC değerine göre 711.000 dolara tekabül etmekte.

Bakkt COO’su Adam White daha önce yaptığı bir röportajda Bakkt’ın aslında kurumsal yatırımcılar için tasarlandığını ve gelecekte daha fazla kurumsal yatırımcının akın etmesini beklediklerini vurgulasa da, hacimden de görüldüğü üzere talep oldukça düşük kaldı.

2017  yılında boğayı getirdiği vurgulanan CME’nin Bitcoin vadelileri ile Bakkt’ın Bitcoin vadelilerini kıyasladığımızda, arada kocaman bir uçurum olduğu görülmekte.

Bakkt ve CME’nin ilk günkü Bitcoin hacmi arasında 75 katlık bir fark var ve bu iyiye işaret değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar