X


Kritik Veriler Açıklandı: Kurumsal Yatırım Bitcoin ve Bu Altcoin’i Terk Ediyor!

Kripto para piyasasında meydana gelen çöküş, kurumsal yatırımcıları varlıklarını satmaya zorluyor.
19:35
13 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasasında meydana gelen çöküş, kurumsal yatırımcıları varlıklarını satmaya zorluyor. Kripto para piyasasının değeri, Kasım ayından bu yana neredeyse 1,5 trilyon dolar kaybederek 961,83 milyar dolara düştü.

Niceliksel Sıkıştırma ve Enflasyon, Panik Yarattı

CoinShares’in son raporuna göre, dijital varlık yatırım ürünleri çıkışı geçen hafta 102 milyon dolara ulaştı. Fed’in niceliksel sıkılaştırması ve piyasa genelindeki satışlar devam ederken, geçen hafta 57 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) ve 41 milyon dolarlık Ethereum (ETH) çıkışı kaydedildi. Dijital varlık yatırım ürünleri girişleri, niceliksel sıkılaştırma nedeniyle yavaşladı. Artan enflasyon  ve Lido Staked Ethereum’un (stETH) ETH’ye olan endeksini kaybetmeye başlamasıyla beraber çıkışlar geçen hafta ivme kazandı. Çıkışlar büyük ölçüde ABD’de kaydedildi ve toplamda 98 milyon doları buldu. Avrupa’daki çıkışlar ise 2 milyon dolarda kaldı.

3iQ, Purpose Investments, CoinShares XBT ve ETC Group geçen hafta sırasıyla 72,1, 43,4, 11,3 ve 6,2 milyon dolar çıkışa tanık oldu. Bu arada ProShares, CoinShares Physical ve 21Shares sırasıyla 24,2, 19,1 ve 4,5 milyon dolar giriş gördü. Ayrıca, kurumsal lider Grayscale geçen hafta sadece 0,3 milyon dolar kaydetti. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum’a ilgisi geçen hafta önemli ölçüde düştü. Bitcoin, geçen hafta toplam 57 milyon dolarlık çıkış gördü ve ayın başından beri 91 milyon dolarlık çıkış yaşadı.

Ethereum: Ertelemeler ve stETH Krizi

Ethereum ekosistemindeki ertelemeler ve  Lido Staked Ethereum’daki kriz, geçen hafta büyük satışlara neden oldu. Ethereum’da geçen hafta toplam 41 milyon dolarlık kurumsal çıkış görüldü ve bu da yıl başından bugüne kadar olan toplam çıkışı 387 milyon dolara çıkardı. Ayrıca, yönetim altındaki toplam varlıklar (AUM), Kasım ayında 23 milyar dolardan 8,7 milyar dolara geriledi. Ayrıca, çok varlıklı yatırım ürünlerinde geçen hafta 4,7 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Fiyatlar baskı altında düşmeye devam ederken, yatırımcılar Solana, Cardano  ve XRP dahil olmak üzere altcoin  satın almadılar.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları bugün yılın en düşük seviyesine düştü. BTC fiyatı, şu anda bir günde %14 düşüşle 23.700 dolar seviyesine geriledi. ETH ise %17 düştü ve an itibariyle 1.217 dolardan işlem görüyor. Önde gelen kripto para birimleri, piyasası en düşük seviyesine düştüğü için tasfiye riskleriyle karşı karşıya.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI