Elon Musk ve Diğerlerinin Kripto Para Zararları!

Bukele sessiz, Elon Musk ve diğerlerinin kripto paralarda ciddi zararı bulunuyor. Peki ortalama maliyeti en düşük kurumsal yatırımcı hangisi?
19:05
13 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ile birkaç yıl içinde tanışan kurumsallar son fiyat düşüşünden ne kadar etkilendi? Kripto paraların toplam piyasa değeri daha önce tahmin edilen 950 milyar dolar sınırına dayandı. Piyasadaki katılımcıların önemli bir kısmı zararda ve marjin işlemlerde son 24 saatte 1 milyar dolara yakın kayıp yaşandı. Peki ya en popüler isimler? Musk, Saylor ve diğerlerinin zararı ne kadar?

Kripto Paralar Kan Gölü

El Salvador, MicroStrategy, Tesla ve Block Inc., pazartesi günü kripto piyasası kargaşasının ardından kripto varlıklarının daha da düştüğünü gördü. Bitcoin’in fiyatı Aralık 2020’den beri görülmeyen en düşük seviyelere geriledi. Kısa süre önce 23.338 dolara kadar düşen en büyük kripto para birimi, yazı hazırlandığı sırada 23.600 dolardan alıcı buluyor.

Son düşüş, ABD ve Avrupa’da sürekli artan enflasyon nedeniyle resesyon korkularının sürmesi ve merkez bankalarını on yıllardır ilk kez faiz oranlarını artırmaya zorlamasıyla, daha geniş finansal piyasalardaki olumsuz hissiyatın ardından geldi.

Kripto Para Zararları

El Salvador, ortalama 45.171 dolar maliyetle 2,301 BTC’ye sahip ve bugün itibariyle Orta Amerika ülkesinin yatırımı, %50’ye varan gerçekleşmemiş bir kayba hızla yaklaşıyor. Michael Saylor’un MicroStrategy’si, fiyatın 30.700 dolarlık ortalama alım fiyatıyla 129.218 BTC’ye sahip ve %18 zararı bulunuyor. Hisseleri borsaların açılmasıyla %20’nin üzerinde düştü. Borsada da hatırı sayılır bir kayıp yaşadı.

Bu arada Elon Musk’ın Tesla’sı, 31.620 dolar maliyetle 42.000 BTC’ye sahip ünlü milyarderin kayıpları ise %20’nin biraz üzerinde bulunuyor. Son olarak, 27.407 dolar ortalama ile en iyi alım fiyatını yakalayan Jack Dorsey’in şirketi Block (eski adıyla Square), %8’in biraz üzerinde gerçekleşmemiş bir kayba ve 8.027 Bitcoin’e sahiptir.

Diğer şirketlerin durumu ise aşağıdaki gibi;

  • Marathon: 28 milyon dolar
  • Coinbase: 20 milyon dolar
  • Nexon: 57 milyon dolar

Bu üç şirketin yaklaşık zararı belirtilen rakamın biraz daha üzerinde bulunuyor. Çarşamba günü yapılacak olan FED toplantısının oluşturduğu baskı, Celsius krizi ve genel belirsizliğe ek olarak bugün satıcılı açılan ABD borsaları kripto para yatırımcılarına bu haftanın gerçekten zor olacağını hatırlatıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar