X


Kripto Paralar Neden Düşüyor? Bitcoin’deki Düşüş Nedeni!

Kripto paralar ani şekilde düşmeye başladı. Bitcoin 44.000 doların altında fiyatlanmaya devam ediyor.
21:14
6 Nisan 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük kripto para birimi kısa süre önce 43.390 dolara kadar düştü. Altcoinler bu düşüşten fazlasıyla etkilendi. Akşam saatlerinde piyasaları ilgilendiren iki önemli gelişme bulunuyordu. Bunlardan biri Hazine Bakanı Yellen’in yapacağı açıklamalar, ikincisi ise FOMC tutanaklarıydı.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bitcoin yaklaşık 12 gündür 43.000 doların üzerinde fiyatlanıyordu. Kritik 44.000 dolar desteği geçtiğimiz dakikalarda kaybedildi. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 43.900 dolardan alıcı buluyor. Terra tarafından yapılan Bitcoin alımlarıyla birlikte yeniden yükselişe geçen Bitcoin, haberi hızla tüketti ve zayıf hacimli yükseliş gücünü kaybetti.

Dünya MicroStrategy tarafından yapılan alımın ardından zaten bir düşüş bekleniyordu. Geçmişte yapılan alım açıklamalarıyla birlikte Bitcoin sürekli olarak düşüşler yaşıyordu. Haberin ardından kısa süreli yükselen Bitcoin fiyatında tarih yeniden tekerrür etti ve 24 saat geçmeden BTC yönünü aşağıya çevirdi. Hazine Bakanı Yellen tarafından yapılan açıklamalar kripto paralar üzerinde herhangi bir etki oluşturmadı. Yellen ağırlıklı olarak Rusya yaptırımlarına değindi ve kripto paralar yardımıyla bu yaptırımların atlatılmadığından bahsetti. Piyasalarda daha çok yapılacak açıklamaların endişesiyle konuşmadan önce çekilmeye başlamıştı.

Yatırımcıları Neler Bekliyor?

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 43.700 dolardan alıcı buluyor. Tutanakların açıklamasından önce 43.000 dolar dibine kadar yaklaşan BTC fiyatı şimdilik 43.500 doların üzerinde tutunuyor. Beklentilere uygun şekilde gelen FOMC tutanakları bu yıl birden fazla 50 bp faiz artışına kapı araladı. Daha önce yapılan açıklamalarda da Mayıs ve sonrasındaki toplantılarda 50 puanlık artışın mümkün olabileceğine değiniyordu.

Öte yandan 95 milyar dolarlık (aylık) bilanço azaltılmasına katılımcılar sıcak bakıyor. FED piyasalara pompalanan dolarların artık önünü kesti ve topladığı varlıkları satarak sıkılaşma politikasına geçiş yapıyor. Pandeminin ana gündemden çıkmasıyla birlikte Rusya gerilimi baş köşeye oturdu. Enflasyonun daha hızlı şekilde artmasıyla FED daha şahin bir pozisyon alabilir. Bu durum orta vadede kripto paralar üzerindeki belirsizliği artıracaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI