X


Kripto Paralar İçin Önemli İsimleri İnceliyoruz: Max Keiser Kimdir?

Kripto para ekosisteminde önemli bir isim olan ve sıkı bir Bitcoin savunucusu olan Timothy Maxwell Keiser kimdir, kriptolar için neden önemli?
11:30
5 Haziran 2021

Kripto para ekosisteminde pek çok önemli ve popüler isim var. Biz de bu yazı dizimizde her hafta kripto para ekosisteminde yer edinmiş ve kripto paralar için artık önemli hale gelmiş isimleri inceliyoruz.

Kripto paralar için önemli hale gelmiş isimler daha önce ne yapıyorlardı, neden kripto paralar için önemli hale geldiler, kripto para birimleri dışında nelerle ilgileniyorlar?

Max Keiser Kimdir?

23 Ocak 1960 doğumlu olan Timothy Maxwell Keiser, Amerikalı bir yayıncı ve film yapımcısıdır. Keiser, Kanadalı bir televizyon sunucusu olan Stacy Herbert ile evli ve Herbert da adio Sputnik’te Double Down’ın sunuculuğunu yapıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Westchester County, New York’ta büyüyen Keiser, New York Üniversitesi’nde tiyatro okuduktan sonra stand-up komedi ve radyoda çeşitli işler yaparak kariyerine başladı. 1980’lerde Paine Webber’de broker olarak yarı zamanlı bir işe başladıktan sonra ekonomi alanında kendisini geliştirmeye başladığı biliniyor. Daha sonra Keiser, Cantor Fitzgerald’a satılan HSX Holdings/Hollywood Menkul Kıymetler Borsası’nın yaratıcısı ve kurucu ortağı oldu. Keiser şirkette bir müddet CEO olarak da görev yaptı.

Buna ek olarak Keiser, Michael R. Burns ile birlikte Hollywood Menkul Kıymetler Borsası’nın faaliyet gösterdiği Virtual Specialist platformunu kurdu. Bu teknoloji, yatırımcıların “MovieStocks” ve “StarBonds” gibi sanal menkul kıymetleri dönüştürülebilir sanal para birimi olan “Hollywood Doları” ile değiştirmelerine olanak tanıyan bir teknoloji olarak tasarlandı.

Keiser TV programcılığına ise Box office ile başladı. Ayrıca Keiser, Los Angeles, CA’da CBS radyosunun KLSX programı için haftalık Buy, Sell, Hold adlı talk show’un yapımcılığını ve sunuculuğunu da yaptı.

Bunlara ek olarak Keiser’ın yapımcılığını ya da sunuculuğunu yaptığı projeler şu şekilde sıralanabilir:

  • People & Power: Keiser, Al Jazeera’nın People & Power dizisi için finans piyasalarının çeşitli yönlerini kapsayan 10 kısa belgesel film üretti.
  • The Oracle with Max Keiser: Popüler isim Al-Jazeera English için The Oracle adlı bir pilot bölüm hazırladı. Show, BBC World News için bir dizi haline getirildi.Keiser 10 bölüm sonra BBC’den ayrıldı.
  • On the Edge: 2009’da başlayan, Press TV’de yayınlanan ve tanınmış alternatif ekonomistlerle yapılan röportajları içeren haftalık yarım saatlik bir mali yorum programı.
  • The Keiser Report: Eylül 2009’dan bu yana Keiser, RT’de finansal haberler ve analizler içeren The Keiser Report’a ev sahipliği yapıyor. Keiser eşi Stacy Herbert ise yardımcı sunucu olarak programda yer alıyor. Bu noktada programda sıkça Bitcoin, Blockchain ve kripto para birimlerinin konuşulduğunu belirtmek gerekiyor.

Max Keiser ve Kripto Para Birimleri

Max Keiser çok uzun zamandır kripto para birimlerini, Blockchain’i ve Bitcoin’i destekleyen bir isim olarak tanınıyor. Ayrıca Keiser bir Bitcoin milyoneri olarak da tanınıyor ve ekranlarda deyim yerindeyse ölümüne Bitcoin’i savunuyor.

Keiser uzun bir süre Bitcoin’in 100.000 dolar olacağını dile getirdi. Ancak 2021 yılının başlaması ve Bitcoin fiyat perfomansının ardından hedefini yükselten Keiser, 2021 yılı bitmeden önce lider kripto para biriminin 220.000 dolar göreceğini dile getiriyor.

Keiser 2021 yılının başlarında yaptığı bir açıklamada yıl içinde BTC için ilk hedefinin 65.000 dolar olduğunu dile getirmiş ve yıl bitmeden 220.000 dolarlık fiyatın görüleceğini ifade etmişti. Görünüşe göre Keiser’ın ilk hedefi neredeyse geldi ve Bitcoin 14 Nisan’da 64.900 dolar ile yeni bir rekor kırdı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar