X

Kripto Para Piyasasındaki Güncel Veriler (Endeksler, Neye İşaret Ediyor?)

Bitcoin ve kripto para piyasasına dair güncel veriler ve göstergeler, piyasa adına ne ifade ediyor?
11:48
27 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin, 26 Kasım’ın öğlen saatlerinde kaydettiği değer kayıpları ile birlikte 59.000 dolar fiyat seviyelerinden 54.000 dolar fiyat seviyelerine geriledi. Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto varlık olan Ethereum ise, 4.500 dolar fiyat seviyelerinden gerçekleştirdiği düşüşün ardından 4.000 dolar destek seviyesine yaklaştı. Birçok uzman isim, piyasadaki bu düşüşlere koronavirüs varyant haberinin neden olduğunu ifade etti.

Toplam Likidasyon 680 Milyon Doları Aştı

Coinglass‘ın verilerine göre, kripto para piyasasında kaydedilen değer kayıpları ile birlikte 24 saat içerisinde gerçekleşen toplam likidasyon, 680 milyon doları aştı.  Toplamda, 161.781 trader’ın pozisyonu likide oldu. En büyük likidasyon miktarı ise, Hobi borsasında gerçekleşti. Söz konusu işlemde, 16,16 milyon dolarlık Ethereum pozisyonu likide oldu. Toplam likidasyonların büyük bir bölümü, long pozisyondu.

Bitcoin Fear and Greed Index

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasadaki duyarlılığı ölçmeyi amaçlar. Burada endeks, 0 ile 100 arasında puanlandırılır. Endeks’in 0’a yaklaşması piyasadaki korku ve endişenin arttığını ifade ederken, 100’e yaklaşması ise piyasadaki açgözlülüğün arttığı anlamına gelir.

27 Kasım’ın erken saatlerinde yayınlanan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 21 puan ile aşırı korku bölgesinde yer aldı. Güncel puanlaması ile endeks, kripto para piyasasındaki yatırımcıların Bitcoin’in gidişatı hakkında endişe duyduklarını ortaya koydu.

Toplam Piyasa Değerindeki Düşüş

Lider kripto para birimi Bitcoin’deki değer kayıpları ile birlikte piyasada kaydedilen aşağı yönlü fiyat hareketleri, kripto varlıkların toplam piyasa değerinde de bir miktar düşüşe neden oldu. CoinGecko verilerine göre kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri, haftalık zaman diliminde 2,73 trilyon dolardan 2,56 trilyon dolara düşerek yaklaşık 200 milyar dolarlık bir değer kaybı yaşadı.

Analist Yorumları

Konuya ilişkin birçok uzman isim ve kripto para analisti, Bitcoin’deki son düşüşün koronavirüs varyant haberinin bir sonucu olduğunu söyledi. Analistler, lider kripto para biriminin 53.000 dolar destek seviyesini korumasının önemli olduğunu ve Bitcoin’in bu destek seviyesinin altında haftalık kapanış yapmaması gerektiğini söyledi.

SkyBridge Capital’in kurucusu Anthony Scaramucci ise, kripto para piyasasındaki düşüşleri “Black Firday” olarak değerlendirdi. Scaramucci, Bitcoin‘deki bu düşüşün uzun vadeli yatırımcılar adına bir alım fırsatı yarattığını söyledi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI