X


Kripto Para Piyasasında Kanlı Sabah: BTC, ETH ve XRP’de Son Durum

Kripto para piyasasına yine düşüş hakim.
07:01
8 Haziran 2021

Kripto para piyasası yine kanlı bir güne uyandı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 24 saatlik süre içerisinde %9,2 değer kaybetti ve 32.000 dolar seviyesine kadar çekildi. Bitcoin’in bu düşüşü toplam piyasa değerini de 615 milyar dolara çekti.

Bitcoin Sert Düşerken Altcoinleri de Etkiledi

Bitcoin düşerken altcoinlerin de bundan ciddi anlamda etkilendiği görülebiliyor. Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), son 24 saat içerisinde %10 değer kaybetti ve kendini yeniden 2.500 dolar seviyesinde buldu. ETH fiyatı için 2.200 dolar seviyesi oldukça kritik ve bunun altında kapanış olması, fiyatın 1.800 dolara çekilmesine yol açabilir.

XRP ise son 24 saat içerisinde %11 değer kaybederek 0,84 dolara çekildi. XRP için buradan sonraki kritik destek 0,77 dolar olacaktır. Düşüşün hızlanması ise 0,50 dolara kadar çekilme getirebilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Tether Bile Satış Baskısına Dayanamadı

Binance Coin (BNB) ise top 10’da en çok yara alanlardan birisi oldu. BNB, 24 saat içerisinde %14 geriledi ve 343 dolar seviyesine kadar çekildi. BNB fiyatının düşüşünü top 10 içerisinde geçen ise tek bir kripto para var. Polkadot (DOT), %16 düşüş ile 21 dolar seviyesine kadar geldi ve 9. sıraya geriledi. Top 10 içerisinde bu düşüşten en az etkilenen kripto paranın ise %9,3 ile Bitcoin olduğu görülüyor.

Oluşan satış baskısı nedeniyle Tether’in genel ortalama fiyatının bile 1 dolar altına gerilediği görülüyor. Normalde ABD dolarının değerine endeksli olan USDT’nin sadece itibari paraya dönüşün yoğun olduğu anlarda değer kaybettiği biliniyor. 17 Mayıs 2021’de görülen sert düşüş anında da Çinli yatırımcıların satışları nedeniyle benzer bir şey yaşandığı görülmüştü.

Ünlü Analist, BTC İçin En Kötü Duruma Dikkat Çekti

Peki düşüş tam olarak nereye kadar sürecek ve uzmanlar bu konuda ne düşünüyor? Ünlü kripto para analisti DonAlt, yayınladığı BTC/USD teknik analizinde buradan short pozisyon yerine long pozisyon açacağını vurgulayarak aslında durumun korkulacak gibi olmadığını ifade etti.

Analist, günlük kapanışın önemli olduğunu belirterek 31.116 dolar desteğine işaret etti.

DonAlt’ın grafiğine göre en kötü durum senaryosu ise 28.115 dolar seviyesine ufak bir ziyaret olabilir. DonAlt’ın en kötü senaryosuna katılmayan Peter Brandt ise en kötü senaryo olarak 20.000 dolara kadar düşüş yaşanabileceğini vurgulamıştı. Brandt buna rağmen uzun vadede 100.000 dolar hedefine güveniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar