reklamı kapat

Kripto Para Fonlarında Beklenmeyen Artış

PWC araştırmasına göre kripto para fonlarındaki varlıklar 2018 boyunca artış gösterdi ve 2019'da artmaya devam ediyor.
20:00
14 Mayıs 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

2018 yılında yaşanan %72’lik düşüş varlıklı yatırımcıları kripto para yatırımından uzaklaştırmamış görünüyor.

Kripto Para Fonları

Kripto para fonlarının 2018 içerisinde yönetiminde bulundurdukları varlıkları (AuM) üçe katladıkları ortaya çıktı. Bu da ayı sezonuna rağmen kripto para birikimlerinin arttırıldığını anlamına geliyor. PWC’nin hazırladığı koruma fonlarını kapsamlı inceleyen raporda AuM’un bir önceki yıl 1.2 milyon dolar olduğu ve Ocak 2019 itibariyle 4,3 milyon dolara yükseldiği belirtildi.

Bitwise 10 indeksindeki kripto paraların %75’e yakın değer kaybetmesinden sonra koruma fonlarının fon toplamaya devam edebilmesi oldukça etkileyici. PWC’ye göre aktif bulunan 150 kripto para fonunun yönetiminde diğer varlıklarla birlikte 1 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Fon yöneten firmaların sadece bir kısmı büyük oyunculardan, firmaların yarısından çoğu 10 milyon dolar değerin altındaki varlıkları yönetiyor. Koruma fonu ekosisteminin genelinde olduğu gibi bir grup dev varlıkları domine ediyor.

Diğer yandan yeni paranın fonlara girmesine rağmen birçok fon yöneticisi zarar etti. Araştırmaya göre ortalama zarar %46 civarındaydı. Fakat PWC Bitcoin fiyatının düşüşüne göre bu sayıların iyi bir yönetim sergilendiğini gösterdiğini ifade etti.

Genel trendin 2019’da hızlanmaya başladığı söylenebilir. Kışın etkileri geçerken birçok fonun Bitcoin’e ağırlık verdiği biliniyor. Örneğin Grayscale’de kripto para ürünlerine aniden bir yüklenme oldu ve 3 ay içerisinde yönetimdeki kripto varlıklar 30 milyon dolardan 42 milyon dolara çıktı. Circle tarafından hazırlanan başka bir raporda kripto para fonlarının %40 yükseldiği belirtildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.