X


Circle, Küresel Kurallar İçin Adım Attı

Kripto para alanındaki büyük şirketler küresel kuralların oluşturulması için sürekli çalışıyor…
13:00
1 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto finans şirketi Circle 31 Ekim Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, endüstri kuruluşu Küresel Dijital Finans’a (GDF), kripto paralar için tüm dünyada geçerli olacak “Davranış Kuralları” geliştirmek amacıyla kurucu üye olarak katıldığını duyurdu.

Circle resmi Twitter hesabı üzerinden, dijital varlıkların gelişiminin ve benimsenmesinin hızlanmasını teşvik etmek için sektöre yönelik standartların oluşturulmasını şirket olarak desteklediklerini vurgulayarak GDF’ye katıldıklarını doğruladı. Öte yandan GDF’de yer alan diğer sektör oyuncuları arasında Coinbase, ConsenSys, DLA Piper ve Diginex gibi büyük şirketler de bulunuyor.

Yapılan basın açıklamasına göre Küresel Dijital Finans, Asya, Avrupa ve Amerika’da düzenlenen bir dizi küresel mini zirvede topluluk tarafından onaylanan “Kripto Varlıklar İçin Davranış Kuralları ve Vergilendirme” konulu raporu paylaştı. Bu rapor aynı zamanda küresel kripto para sektörü ve kripto topluluğundan 200’ün üzerinde firmanın katkısıyla 60 günlük bir değerlendirmeye de tabi tutuldu.

Bunun yanında “Davranış Kurallarının”, para idaresi, risk yönetimi, piyasa uygulamaları ve müşteriler ve düzenleyicilerle etkileşim ile ilgili standartların yer alacağı “paylaşılmış bir kural kitabı” olması amaçlanıyor.

Öte yandan GDF kurucu ortağı Lawrence Wintermeyer, dijital varlıkların mevcut yargı modellerine meydan okuyan sınırlar boyunca sorunsuz bir şekilde çalışmasını amaçlayan küresel bir öz-düzenleme modeli oluşturmayı planladıklarını ifade etti.

Ayrıca şirketler ve GDF ortaklığında oluşturulan “Davranış Kurallarının” 2019’un ilk çeyreğinde yürürlüğe gireceği de kamuoyuyla paylaşıldı ve çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Japonya Finansal Hizmetler Dairesi (FSA), Japonya Kripto Para Birimi Borsaları Derneği’ne (JVCEA) öz-düzenleme statüsü vermişti. JVCEA, Japonya’da kayıtlı olan müşterilerin varlıklarını korumak, Kara Para Aklamayı Önleme politikasına katkıda bulunmak ve kripto para borsaları için iş süreci standartlarını sağlamak için bazı kurallar üzerinde işbirliği yapan kripto para borsası organizasyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar