X


Kripto Para Fenomenlerine Düzenleme Geliyor!

Artık gizli reklam, abartılı söylemler vesair ile altcoin pompalama dönemi kapanıyor. Kripto para reklamlarına düzenleme geliyor.
21:30
17 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Özellikle son birkaç yıldır yoğun şekilde sosyal medya platformlarında kripto reklamlarıyla karşılaşıyoruz. Yakın zamana kadar bu reklamların önemli bir kısmı sadece kripto odaklı hesaplardan paylaşılıyordu. Ancak bir süredir irili ufaklı tüm popüler isimler kripto para reklamları yayınlamaya başladı. Elbette buna bir düzenleme gelmesi gerekiyordu. Nihayet bu düzenleme geldi.

Kripto Para Reklamlarına Düzenleme

Reuters’in bildirdiğine göre İspanya, sosyal medyadaki kripto para reklamlarına bir düzenleme getirdi. Fenomenlerin ve diğer reklam yapanların kripto para varlıklarının reklamını nasıl yapabileceklerine ilişkin yeni kurallar açıkladı. Önümüzdeki aydan itibaren İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV), kişilerin ve şirketlerin kripto varlıkları için kampanyalar başlatmadan en az 10 gün önce bunu bildirmelerini isteyecek. Kurallar, kripto para birimini tanıtmak için ödeme yapılan 100.000’den fazla abonesi olan sosyal medya hesaplarını ilgilendiriyor.

Reuters’e göre, kripto reklamcılarının yaklaşan kampanyalarının içeriğini CNMV‘ye bildirmeleri ve pazarlayacakları ürünlerle alakalı detaylı bilgiler vermeleri gerekecek. Kurallar, CNMV’nin kripto varlıkları etrafındaki pazarlama ekosistemini izlemesine ve potansiyel yatırımcıların risklerin farkında olmasını sağlamak için tasarlandı.

CNMV Kasım ayında, profesyonel futbolcu Andrés Iniesta’nın kripto para borsası Binance‘i coşkuyla tanıtmasının ardından attığı bir tweet’e yanıt vererek, “kripto varlıkların, düzenlemeye tabi olmayan ürünler olduğu için bazı önemli riskler taşıdığı” konusunda uyarıda bulundu.

Sosyal Medya ve Kripto Reklamları

Kripto para birimi ve sosyal medya reklamcılığı, önemli düzenleyici belirsizliğe sahip alanlardır. Bu ayın başlarında bir dava başvurusu yapılmış ve Kim Kardashian, boksör Floyd Mayweather ve diğerlerini EthereumMax para birimini teşvik ettikleri için hedef almıştı.

Bugüne kadar sayısız kere ülkemizde de bunun kötü örneklerini yaşadık. Her sektörde olduğu gibi kripto para alanında da benzer olayların yaşanması olağandır. Ancak içerik üreticilerinin, sosyal medya fenomenlerinin paylaştıkları şey eğer reklamsa bunu belirtmeleri gerekir. Yasal bir sorumlulukları “şimdilik” olmasa da vicdani olarak bu sorumluluğu herkes hissetmelidir. Birkaç bin dolar karşılığında “reklam” olduğu belirtilmeden yapılan paylaşımların belki de binlerce insanın tek birimlerini yok edebileceğini herkes bilmelidir.

Vicdani sorumluluk herkeste çalışmayabiliyor, tam da bu yüzden İspanya’nın yaptığı düzenlemeye benzer şekilde ülkemizde de kripto para reklamlarına bir yasal çerçeve oluşturulması şarttır. Umarız ülkemizdeki düzenleyiciler ekosistemi kucaklayan, inovasyonu destekleyici adımlar atar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI