Kripto Para Borsası Binance’a Şok! Sadece An Meselesi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), dünyanın en büyük üçüncü stablecoin'i Binance'ın BUSD'sini ihraç eden Paxos Trust şirketine dava açmak için hazırlandığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.
09:14
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC), dünyanın en büyük üçüncü stablecoin’i BUSD’yi ihraç eden Paxos Trust şirketine dava açmayı değerlendirdiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Haber, New Yorklu düzenleyici New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) şirket hakkında soruşturma başlatmasından sadece bir hafta sonra geldi.

SEC “Wells Notice” Mektubu Gönderdi

SEC‘in BUSD’nin ihraççısı Paxos’a dava açmayı planladığı iddiası ABD’li düzenleyicinin geçen hafta kripto para piyasasının kripto para stake etme ayağını hedef alacağı iddiasının üzerine geldi. Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar, SEC’in Paxos’a Well notice adlı bir mektup gönderdiğini belirtti. ABD’li düzenleyici bu mektubu şirketleri ve bireyleri yaklaşan yaptırımlarla ilgili bilgilendirmek için kullanmaktadır.

SEC mektubunda Paxos tarafından ihraç edilen stablecoin Binance’in BUSD‘sinin kayıtsız menkul kıymet olarak hizmet ettiğinin belirtildiği belirtiliyor. BUSD şu anda 16.1 milyar dolarlık piyasa değeriyle kripto para piyasasındaki en büyük üçüncü stablecoin konumunda. En büyük iki stablecoin‘e benzer şekilde, BUSD de değeri ABD dolarına bire bir oranında sabitlenmiştir. Paxos, ikisi 2019’da bir ortaklığa girdiği için 2019’da stablecoin BUSD’yi ihraç etmeye başladı. Bununla birlikte, SEC’in bildiriminin özellikle Paxos’un BUSD’yi ihraç etmesi, BUSD’yi listelemesi veya her ikisiyle de ilgili olup olmadığı hala net değil.

Wall Street Journal’a konuşan bir Paxos sözcüsü “Paxos herhangi bir bireysel konu hakkında yorum yapmıyor. Binance, BUSD’nin markasını lisanslayan Paxos tarafından ihraç ediliyor. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.” dedi.

NYDFS Paxos’u BUSD Üzerinden Soruşturuyor

Geçtiğimiz hafta NYDFS Binance‘in stablecoin’i BUSD’nin ihraç etmesiyle ilgili endişeler nedeniyle Paxos’u incelemeye aldı. Bir SEC sözcüsü Bloomberg’e şunları söyledi:

Departman, yaşadığımız kripto para piyasası volatilitesinden tüketicilere ve kurumların kendilerine yönelik güvenlik eksikliklerini ve riskleri anlamak için düzenlenmiş kuruluşlarla sürekli temas halindedir.

Binance, SEC’in Wells notice mektubu göndermesinin ardından ABD’li düzenleyiciye neden dava açmaması gerektiğini açıklayan bir yanıt verebilir. Wells mektubu, SEC’in bir eylem başlatacağının son göstergesi değildir. Herhangi bir yaptırımda bulunulmasının onaylanması için düzenleyicinin beş komisyon üyesinin oy kullanması gerekir.

Şimdiye kadar SEC, piyasadaki en iyi stablecoin ihraççılarına karşı önemli bir adım atmadı. Ancak düzenleyicinin kripto para piyasasına dönük incelemelerinin ve yaptırımlarının her geçen gün arttığı görülüyor. Öte yandan Binance, piyasadakini konumunu netleştirerek şunları söyledi:

BUSD, var olan en şeffaf stablecoin’lerden biridir ve değeri 1’e 1 oranında ABD doları ile destekli bir stablecoin’dir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI