Kripto Endüstrisinin En Zengin İsmi, Ekosistem Gelişimi İçin 3 Noktayı Vurguladı!

Milyarder girişimciye göre 2022 yılında kripto para endüstrisinde ilerlemenin üç temel taşı bulunuyor.
14:45
28 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, 2021 yılını önemli bir notla tamamladı. SBF, bir Twitter flood’unda 2022’de FTX’in yol haritasını ortaya koyarken, 2021 yılında kripto para piyasasının durumunu özetledi. Milyarder girişimciye göre 2022 yılında kripto para endüstrisinde ilerlemenin üç temel taşı bulunuyor.

Düzenleme, Ölçeklendirme ve İşlem Hızı

Düzenleme konusunda SBF, stablecoin’lerin daha iyi rapor edilip denetlenebileceğini belirtti. Deneyimli isim, FTX stablecoin politikasına uygun olarak daha fazla şeffaflığın bu varlıkların gelişmesine izin vererek sorunların %80’ini çözeceğine inanıyor. Bununla birlikte daha iyi piyasa gözetimi ve token ihracı dolandırıcılık karşıtı bir rejim, diğer düzenleyici boşlukları giderebilir.

Bununla birlikte kripto kullanıcılarının sayısı 200 milyon civarındayken daha geniş akım benimsenmeyi sağlamak adına çok fazla blok zinciri ağ etkisine ihtiyaç duyuluyor. SBF’nin açıklamasına göre FTX benimsenme oranlarına öncülük ederken 4. çeyrekte kullanıcısı sayısını ikiye katladı.

SBF, akıllı sözleşmelerin metaverse, DeFi ve Web3 geliştirmelerinin önünü açmış olsa da video oyunlarının devasa ölçeklendirmeye giden yol olabileceğini aktardı: “Video oyunlarının mevcut kullanıcı tabanından yararlanmak çok büyük adım olabilir. Bu sayede her yıl milyarlarca kullanıcı ve yüz milyarlarca dolar sağlanabilir. Bunlar sanal dünyaları daha çekici getirirse anlam kazanır.”

İşlem Hızı Konusu

Son olarak ise kripto para işlemleri vites değiştirmelidir. Saniyede 50.000 işlem seviyeleri endüstriyel ölçekli uygulamaları karşılamak için yeterli gözükmüyor. Yüksek hız olmadan diğer iki sorunun iyi yürütülemeyeceği belirtiliyor. SBF, bu konuda şu ilginç açıklamaları aktardı: “Bir blockchain’in zaten hızlı olduğunu söylediklerinde her zaman gülerim. Hiçbiri değil. Hız, milyonlarca TPS demektir. Bu henüz kimsede yok.”

Forbes’a göre kriptodaki en zengin kişi olan SBF’nin 26.5 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI