Kendini Kriptoya Adamış 10 Muhteşem Kadın! Ekosistemde Kadın Eşitliği İçin Çalışıyorlar

WEF'in Nisan 2021 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu, COVID nedeniyle cinsiyetler arasındaki farkı kapatmanın yaklaşık 135.6 yıl alacağını ortaya koydu.
01:10
26 Aralık 2021
Okuma Süresi: 6 Dakika

2021 yılında kaydedilen yeni araştırmalar kripto ve blok zinciri alanında cinsiyet eşitliği için daha gidilecek uzun bir yol olduğunu gösterdi. WEF’in Nisan 2021 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu, COVID nedeniyle cinsiyetler arasındaki farkı kapatmanın yaklaşık 135.6 yıl alacağını ortaya koydu. Ancak bu, gelişmekte olan ülkedeki kadınların eğitiminden ABD’deki siyah topluluklardaki servet uçurumuna kadar bir dizi sosyal sorunu çözmek adına blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimi alanındaki kadınları durduramadı. Makalede belirtilecek olan bu 10 kadın blok zinciri teknolojisi ve kripto para endüstrisinde dünyayı değiştirecek adımlar attı.

Tavonia Evans

Tavonia Evans, gelir dağılımı adaletsizliğini azaltmak ve ABD’deki siyahilerin sahip olduğu işletmeleri desteklemek için GUAP Coin’i kurdu. GUAP Coin‘in baş mühendisi Evans, COVID ile hastaneye yatırılması ve kapsamlı fon kesintileriyle karşılaşmasına rağmen şirketin bu yıl her zamankinden daha başarılı olduğunu aktardı: “Büyük ölçüde erkeklerin egemen olduğu bir kripto alanı olan Masternode’a yüzlerce siyahi kadını yerleştirdik.”

GUAP düğümlerinn %70’i kadınlara aittir. Kripto ve finans alanında daha az erişime, eğitime sahip bir nüfus arasında farkındalık yaptığını aktaran Evans, çalışmalarına devam ettiklerini aktardı. Bu yıl şirket ilk defa kurumsal yatırımcıları bünyesine kattı. Ayrıca Binance Smart Chain’de xGUAP projesini başlattı.

Lisa Wade

Lisa Wade, blok zinciri endüstrisindeki kadınları ve LGBTIQ+ insanları savunan çalışmaları dolayısıyla Avustralya’da düzenlenen Blockchain etkinliğinin Yılın Cinsiyet ve Çeşitlilik Lideri ödülünün kazananıydı. Sermaye artırımı isteyen hayırsever girişimciler gerçek etki yatırımları arayan yatırımcılarla birleştiren bir ekosistemi olan NEOMI, Wade tarafından kuruldu.

Wade, medyaya yansıyan demecinde şunları aktardı: “NEOMI, LGBTİ ve kadın girişimcilerini destekleyen değişim teorisine ait bir bakış açısına sahiptir.”

Wade aynı zamanda NAB Pride’ın başkanıdır. Ayrıca Avustralya’da LGBTIQ+ kadınlara finans sektöründe kariyer girişimci kendilerini geri iten sorunlar hakkında konuşmaları için bir alan sağlayan Rainbow Women girişimine öncülük etmiştir.

Olayinka Odeniran

Başarılı girişimci, blok zinciri geliştiricilerindeki siyahi kadın oranını 2030 yılına kadar yarım milyona çıkarmak için çalışan Black Women Blockchain Council‘in (BWBC) kurucusu ve başkanıdır. Geçtiğimiz yıl boyunva BWBC dünyanın dört bir yanındaki Afrikalıların kriptoya dahil olmasına yardımcı olmak için Blockchain yazılım şirketi Consensys ile ortaklık kurdu.

Bununla birlikte Clubhouse’da What The Hell is Blockchain adlı yayında üyelerin ağ kurmasından NFT’lere ve DAO’lara kadar her şeyi öğrenebileekleri bir topluluk sitesi başlattı. 2022 yılında Odeniran, mart ayında bir ay sürecek bir etkinlikte Afrikalı kadınlara NFT’leri ve blok zincirini anlatacak bir program yayınlamayı planlıyor.

Maliha Abidi

Maliha Abidi, Amerikalı bir yazar ve uluslararası üne sahip bir görsel sanatçıdır. Bu yıl Women Rise NFTs’i kuran Abidi, 10.000 NFT ile aktivistler, sanatçılar, bilim adamları ve kodlayıcılar dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından çeşitli kadınları temsil etti.

Koleksiyon Rarible’ın ön sayfasında ve DCentral Miami’e yayınlandı. Ayrıca Abidi, Miami’deki Art Basel etkinliği sırasında bir sanatçı kimliğine sahipti. Abidi’ye göre şimdiye kadar 150’den fazla Ethereum karşılığında koleksiyondan 2.350 NFT, Randi Zuckerberg ve Gary Vee gibi bazı büyük isimler de dahil olmak üzere 1.200 alıcıya satıldı.

Projeden elde edilecek toplam kârın %10 kadın ve çocukları destekleyen hayır kurumlarına bağışlanması planlandı. Abidi’nin gelecek yıl için büyük projesi, tüm dünya çocukları için dünyanın ilk metaverse okulunun oluşturulması olacak.

Lavinia Osbourne

Lavinia Osbourne, Birleşik Krallık’ta kadınları ağ kurabildiği ve blok zinciri hakkında bilgi edindiği, kadınların önderlik ettiği bir eğitim platformu olan Women in Blockchain Talks‘un (WiBT) kurucusudur. Medyaya yansıyanlara göre Osbourne çalışmalarınıı şu şekilde aktardı: “Bu devrim niteliğindeki alanda bulunmak, değişim ve benimsenmenin anahtarıdır. Bu nedenle Blockchain Talks’taki kadınlar, bunu insanlar için (özellikle kadınlar ve marjinal gruplar) tam olarak mümkün olduğunca kolay kılmak istiyor.”

Ayrıca Osbourne şu anda Rarible protokolü üzerine inşa edilmekte olan kadın merkezli Crypto Kweens NFT marketplace’ini kurdu. WiBT, eğitim materyallerinin tercüme edilmiş versiyonlarıyla blok zinciri teknolojisi hakkında bilgi edinmek isteyen kadınlara uluslararası erişimlerini büyütmek için bir Orta Doğu büyükelçisi tanıttı.

Jen Greyson

Deneyimli isim, kadınların kripto para birimi aracılığıyla güçlendirilmesinin savunucusu ve Hindistan’daki Kerala Blockchain Akademisi’nin (KBA) yönetim kurulu üyesidir. KBA, kadınları STEM ve blok zincirinde lider olmaları için eğitiyor. 2021’de iki ücretsiz temel program dahil olmak üzere birçok Blockchain kursu sunuldu.

Akademi bu yıl yaklaşık 7.000 öğrenciye eğitim verdi ve 6.000’den fazla öğrenci dört ayndan kısa bir sürede hazırlık programlarına kaydoldu. Bu yıl ise Akademi’nin aşı izlenebilirlik çözümü Immunochain, Kerala’daki bir hükümet sağlık programı için seçildi. KBA, Sign-A-Doc adlı blok zinciri destekli çok taraflı bir belge imzalama ve doğrulama sistemi geliştirdi.

Manasi Vora

Bu yılın mayıs ayında Manasia Vora, Komorebi Collective on Syndicate’i kurdu ve DAO’nun kadın kurucularını finanse etmeye odaklanan ilk yatırımı oldu. Aynı zamanda Vora, kadınların blok zinciri ve kripto hakkındaki birbirlerine yardım etmeleri için alan sağlamayı amaçlayan kâr amacı gütmeyen Blockchain Kadınları‘nın kurucusudur. Başarılı girişimci, kadınları blok zinciri alanındaki düşün liderlerine ilham vermek, iş birliği yapmak ve teşvik etmek için birleştirmeyi amaçladığını kaydetti.

Roya Mahboob

Roya Mahboob yalnızca uluslararası alanda tanınan bir aktivist olmasının yanı sıra Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele geçirdiği bu yıl eylül ayında kaçmak zorunda kalmadan önce Afganistan’daki çok az sayıdaki kadın teknoloji CEO’larından biriydi.

Mahboob, Çalışanlarının yarısından fazlasının kadın olduğu Afghan Citadel Software Company’nin (ACSC) kurucusu ve CEO’sudur. Birçok Afgan kadın geleneksel bir banka hesabına erişemediği için Bitcoin ile ödeme aldı. CoinDesk ile ağustos ayında yaptığı bir röportajda Mahboob şunları dile getirdi: “Gençler bilgisayarları öğrenebilirse Bitcoin hakkında bilgi edinebilirler. Şimdi herkes Bitcoin’e nasıl erişileceğini öğrenmek istiyor. İnsanların buna ihtiyacı var.”

Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerdeki kadınları teknoloji ve finans konusunda eğitmeyi amaçlayan isim, kâr amacı gütmeyen Dijital Vatandaş Fonu’nun (DCF) yönetim kurulu üyesi ve başkanıdır.

Cleve Mesidor

Cleve Mesidor, Politika ve Kriptoda Adalet Arayışım adlı kitabın yazarıdır. Bu yıl mart ayında Blockchain Derneği’nde kamu politikası danışmanı olarak atandı. Aynı zamanda Mesidor, Ulusal Kadınlar Ağı’nın ve aktivistler için blok zinciride bir sosyal platform olan LOGOS‘un kurucusudur.

Alakanani Itireleng

Afrikada bir ülke olan Botswana’da doğan Bitcoin Lady lakaplı Alakanani Itireleng, topluluğun üyelerini kripto ve blok zinciri teknolojisinde nasıl para kazanabilecekleri konusunda eğiten Satoshi Merkezi’nin CEO’sudur. Kendi kendini finanse eden merkez, girişimlerin potansiyel sponsorlar veya mentorlarla ağ kurabilecekleri bir inkübatör geliştirme sürecindedir.

Itireleng, Botswana Bankası’nın Bitcoin‘i resmi para birimi olarak tanımasını ve meşrulaştırması için kampanya yürüten isimdi. Ayrıca başarılı isim, normal ATM’lere doğrudan bağlanabilecek yerel bir kripto cüzdanı geliştiriyor. Forbes ile temmuz ayında yaptığı röportajda Itireleng, sözlerini şöyle aktardı: “Bitcoin hakkında benzersiz, normal itibari paradan farklı şeyler olduğunu hissediyorum. Ben ona her zaman sevginin para birimi diyorum.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar