reklamı kapat

İsrail’deki Bankalar Kripto Paralar Yüzünden İsyan Etti

İsrail içerisindeki bankalar kripto para regülasyonu talep ediyor.
11:00
11 Ağustos 2019

Teknoloji konusunda dünyada önemli ülkelerden birisi konumunda olan İsrail, blockchain teknolojisinin bir hayranı olsa da aynı durum kripto para birimleri için söylenemez. Görünüşe göre ülkedeki bankalar kripto para birimlerinden hem korkmakta, hem de bunlardan pek haz etmemekte.

İsrail içerisinde kara para aklama gibi suçlar diğer ülkelere kıyasla çok daha ciddi cezalara çarptırılmakta ve bu da bankalar ”kripto” terimini duyar duymaz kulaklarını tıkamaya itiyor. Birkaç kripto para yatırımcısı geçtiğimiz Cuma gününden beri kendi dijital cüzdanlarına fon aktaramadıklarını ifade etti ve bu durum gün geçtikçe büyüyor gibi gözükmekte.

İsrail’deki Bankalar Kripto Para Regülasyonu İstiyor

Şu an için İsrail bankaları özellikle ”müşterini tanı” olarak bilinen regülasyonu uygulama konusunda çok sert şeyler talep etmekte ve işin sonu kripto para birimlerine çıktığında direkt olarak bütün işlemi iptal etmekte. Bankaların şu an kripto para birimlerinden korkmasının asıl sebebi ise ülkede bunlara dair herhangi bir regülasyonunun olmaması. Bankalar mevcut yapıda herhangi bir regülasyon olmadığı için işlem yaparak kendilerini riske atmayı istemiyor ve ülkede bunlara dair bir düzenleme yapılana kadar beklemeyi tercih ediyor.

Ülke geçtiğimiz Mayıs ayında kripto para birimlerini ve Bitcoin‘i para yerine ”varlık” olarak tanımlamıştı. İsrail sınırları içerisindeki bankalar da üç ay boyunca kripto para birimleri ile nasıl işlem yapabileceklerine dair bir regülasyon beklese de, şu ana kadar elleri boş kaldı.

İsrail mahkemeleri bundan bir süre önce banka ile kripto para borsası arasındaki davada borsa lehine karar vererek bankaları daha da korkutmuştu. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.