Herkesin Konuştuğu Yarınki Grayscale GBTC Kilit Açılışı Nedir? Detaylarıyla GBTC!

Özet

 • Grayscale (GBTC) kilit açılışı hakkında bilmeniz gereken herşey! Fiyat ne gibi etkileri olacak?
16:06
18 Temmuz 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Günlerdir 18-31 Temmuz arasında gerçekleşecek kilit açılışları konuşuluyor. Peki bu kilit açılışları ne anlama geliyor? Bitcoin fiyatına ve kripto para piyasalarına ne gibi etkileri olacak? Daha önceki kilit açılışlarında olanlar ve Grayscale hakkında tüm detayları inceleyelim.

Grayscale Nedir?

Digital Currency Group tarafından oluşturulan şirket özellikle kurumsal yatırımcılara kripto para yatırımı yapma imkanı sunuyor. Peki Binance ve Coinbase gibi global borsalar varken kurumsal yatırımcılar neden Grayscale sistemlerini kullansın?

Elbette bu sorunun mantıklı bir cevabı var. Bireysel yatırımcılar rahatlıkla kripto para borsaları üzerinden Bitcoin, Ethereum gibi varlıkları alabiliyor. Ancak kurumsal yatırımcılar bu konuda henüz borsalara tam bir şekilde güvenemiyor. Aynı zamanda regülasyonlar da tam bir biçimde oturmadığı için Grayscale gibi şirketler aracılığıyla “dolaylı kripto yatırımı” yapıyorlar.

Örneğin Bitcoin yatırımı yapmak isteyen bir kurumsal yatırımcı, gerekli şartları sağlıyorsa 6 ay vadeli olarak GBTC alabiliyor. Yani aldıkları Bitcoin hisselerini belli bir süre ellerinde tutmaları gerekiyor.

Şirketin müşterilerine sağladığı trustların toplam değeri yaklaşık 40 milyar dolar seviyelerindedir. Yani MicroStrategy’nin aldığı Bitcoin’lerin yaklaşık 20 katıdır! Yatırımcılarının %35’i Bitcoin dışında farklı trust fonlara da yatırım yapıyor. Şirketin varlıklarının güncel dağılımı aşağıda görebilirsiniz. Güncellenme tarihi 16 Temmuzdur.

GBTC Kilit Açılışı Nedir?

Bitcoin ETF kavramını daha önce duymuş olabilirsiniz. Henüz Amerika’da onaylanmış bir Bitcoin ETF’si bulunmuyor. Yani borsada Bitcoin’e endeksli bir hisse bulmak imkansız fakat Grayscale tarafından oluşturulan GBTC’ler “Trust” olarak yatırım yapmanıza imkan tanıyor. Yani kurumsal yatırımcı Bitcoin ETF’si yerine GBTC alıyor. Varlıklarını saklama, koruma gibi dertleri de olmuyor. Tüm bunları kurumsal yatırımcı yerine Grayscale yani Digital Currency Group yapıyor.

Her bir GBTC yaklaşık 0.000940385 Bitcoin (BTC) ye eşitti. Yani 1000 GBTC hissesine sahip olan birisi aslında 0,94 Bitcoin almış oluyor. Altı ay vadeli olarak alınan GBTC’ler vadesi dolmadan satılamıyor.

Vadelerin dolmasıyla GBTC’lerin satışa açılmasına “kilit açılışı” deniyor. Yani Şubat ayının sonunda alınan GBTC’lerin kilitleri 19-31 Temmuz arasında açılacak. Grayscale Bitcoin gibi 7/24 çalışmıyor. Yani yarın Amerika’da seans başladığında kilitler açılmış olacak.

Grayscale Kilit Açılışının Fiyata Etkileri

Yaklaşık 40.000 BTC değerinde 4.254.000 GBTC’nin kilidi yarın itibariyle açılıyor. Öncelikle bu olay son 5-6 günde ciddi olarak fiyatlandı. Yani Bitcoin fiyatının birkaç gündür gördüğü baskının sebeplerinden biri buydu.

Fakat bu kilit açılışında önemli bir sorun bulunuyor. Kurumsal yatırımcılar 6 ay önce GBTC’lerini Bitcoin 47.000-48.000 dolar aralığındayken aldılar. Şimdi kilit açıldığında GBTC’lerini 26,20 dolardan satmak zorunda kalacaklar. O gün GBTC maliyeti neydi? Tam olarak 50 dolar! Yani kurumsal yatırımcılar ellerinde tuttukları GBTC sebebiyle %48 zarara maruz kaldılar.

Toplam zarar kaba hesapla 19.200 Bitcoin değerindedir. Bugüne kadar GBTC yatırımcıları sürekli olarak ucuzdan alıp 6 ay sonra pahalıdan satıyordu. Kilit açılışları sırasında da daha ucuza GBTC almak için bir şekilde fiyatı manipüle ediyorlardı. Şimdi ne olacak?

Birinci senaryoda Bitcoin aniden 40.000 doları aşacak, ikinci senaryoda Bitcoin hızlı bir şekilde 20.000 dolar seviyelerine inecek ve kurumsal yatırımcılar ellerindeki GBTC miktarını iki katına çıkaracak. Daha sonrasında fiyat yukarı çekilerek zarardan kazanca dönülecek.

Yukarıdaki grafikte göreceğiniz üzere seneniz en büyük kilit açılışı yarın itibariyle başlıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

 • Emre Cenk
  2 sene önce

  Neden insanları paniğe sevk eden kervana siz de katılıyorsunuz. Bunlar küçük yatırımcıyı elemek için bir taktik. Bitcoin içbir zaman bir önceki zirvesini test etmedi. Siz 20.000 usd den bahsediyosunuz.

  50
  • Fatih Uçar
   Fatih Çetin
   2 sene önce

   Merhaba Emre,

   Aslında paniğe sevk olacak bir durum yok ayrıca kast ettiğin 2017 zirvesi ise o dönem 19.497 ATH olarak görülmüştü. Daha sonra 2020 sonlarına kadar bu rakamı yeniden göremedi.

   49