f Grayscale CEO'su Kripto Paraların Güncel Durumunu Ele Aldı! › COINTURK

Grayscale CEO’su Kripto Paraların Güncel Durumunu Ele Aldı!

Özet

  • Grayscale Investments CEO'su Michael Sonnenshein SEC'in kripto karşıtı duruşunu eleştiriyor.

  • Ünlü kripto yöneticisine göre SEC inovasyonu boğuyor ve şirketleri ülkeden kaçmaya zorluyor.

  • Michael düzenleyici netlik konusunda Kongre'nin üzerine düşeni yapacağına inanıyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
13:00
13 Ağustos 2023

Kripto paraların ABD bölgesinde maruz kaldığı düzenleyici baskı fiyatları da son derece olumsuz etkiliyor. Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a açılması muhtemel ABD Adalet Bakanlığı davası risk iştahını bu ay baltaladı. Üstelik devam eden birçok kripto para davasının da akıbeti belirsiz.

Kripto Paralar Uzman Yorumu

Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein ABD’li menkul kıymet düzenleyicisi SEC’in mevcut sorun çözme yönteminden rahatsız. SEC bugüne kadar hep yaptırım yoluyla endüstriyi dizginlemeye çalıştı. Çok sayıda kripto davası açan düzenleyici kurum yatırımcıların önemli boyutlarda kayıplar yaşamasına neden oldu. Aynı dönemde SEC elinin altındaki FTX borsasında dönen usulsüzleri görmedi veya görmezden geldi.

Fox Business ile yakın zamanda yaptığı bir röportaj sırasında Sonnenshein, SEC’in sektöre karşı sürekli olarak yaptırım eylemlerine başvurarak kripto firmalarını ülke dışına kaçırabileceğini söyledi. ABD merkezli birçok kripto devi SEC ile karşı karşıya geldi veya ne zaman geleceğinin tedirginliğini yaşıyor. Ripple gibi devler Dubai benzeri kripto dostu bölgelere taşınmayı değerlendiriyor.

ABD Kriptoda Yanlış Yapıyor

Bir kısım Cumhuriyetçilerin de eleştirdiği gibi ülkenin mevcut kripto politikası inovasyonun canına okuyor. ABD teknoloji alanındaki hakimiyetini inovasyona verdiği destekle elde etmişken şimdi böylesine zıt bir politika benimsiyor olmaları kriptoya karşı negatif ayrımcılığı gözler önüne seriyor. SEC ile ETF davası devam eden Grayscale’in CEO’su şunları söyledi;

“Her kripto sorununun mahkemeye gitmesi gerekiyorsa, o zaman bir ülke olarak burada gerçekleşen yeniliği eziyoruz”.

Ayrıca, sektöre kripto emtiaları ve kripto menkul kıymetleri için farklı tanımların yanı sıra stablecoin‘ler için daha net düzenleyici yönergeler sağlamanın, işletmelerin ABD dışına taşınmasını önleyeceğini açıkladı.

“Bu konuya daha fazla açıklık getirmek, kripto üzerinde çalışan şirketlerin ve insanların ABD’yi terk etmemesini sağlayacaktır çünkü düzenleyici ortamımız varlık sınıfına karşı düşmanca davranıyor, diğerler birçok ülkeyse onu kucaklıyor.”

Aynı şekilde, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da 13 Temmuz’da kararlaştırılan Ripple’ın kısmi zaferinden önce benzer yorumları yineledi. Garlinghouse, 17 Haziran’da SEC’in ABD’deki inovasyonu ve kripto para birimini “öldürmeye çalıştığını” ifade etmiş ve Ripple’ın dava sonucunun diğer birçok davanın sadece başlangıcı olduğunu kaydetmişti.

Sonnenshein, Kongre’nin sektöre düzenleyici netlik sağlamak için devam eden gelişmelere ilişkin olumlu bir bakış açısına sahip.

“Kongrenin çok iyi bir şekilde geçirebileceği bu mevzuatın çoğu, sektöre kriptoyu kucaklayacak şekilde ilerlemek için ihtiyaç duyduğu gerçek netliği verebilir”.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI