reklamı kapat

Goldman Sachs Bitcoin’i Neden Varlık Olarak Tanımadı?

Seth Ginns ve David Grider, ünlü şirketin kararının neden bu şekilde olduğuna değindi.
09:00
30 Mayıs 2020

Geride bıraktığımız hafta bir müşteri toplantısından sızan görüntüler, Goldman Sachs’ın Bitcoin’in bir varlık sınıfı olduğuna inanmadığını gösterdi. Cointelegraph’ın haftalık Crypto Live Show’una katılan Coinbase melek yatırımcısı Seth Ginns ve Fundstrat analisti David Grider ise neden Goldman Sachs’in neden böyle bir görüş benimsediğine değindi.

Goldman Sachs ve Bitcoin

27 Mayıs’ta ortaya çıkan görüntülere göre Goldman Sachs müşterilerini Bitcoin yatırımı yapmaktan vazgeçirdi. Çünkü şirket Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak değerlendirmiyor. Ancak işin öbür tarafında kripto para birimini zaten bir varlık sınıfı olarak kabul eden eski başkanlık adayı Michael Bloomberg var. Bloomberg’in mi yoksa Goldman’ın bakış açısını destekledikleri sorulduğunda, hem Ginns hem de Grider Goldman’a karşı çıktı.

Ginns, Bitcoin’in varlık sınıfı olması sorununun zaten çözüldüğünü düşündüğünü belirtti. Goldman’ın sunumunun farklı bir bölümünde başka bir kusura dikkat çekerek, hataların raporun tamamında olduğunu ifade etti ve “Gördüğümüz ilginç kripto paketlerinden biri çok sayıda kripto yasadışı amaçlarla kullanıldığını iddia ediyor ve bunu gerçekten komik buldum… Bu yüzden bunun gerçekten iyi bir göstergesi olduğunu düşündüm.” sözlerini kullandı.

“Goldman Gelişme Gösteremedi”

Grider da ayrıca Goldman’ın kripto yaklaşımının son birkaç yılda hiçbir şekilde değişiklik göstermediğine değinde ve Goldman’da çalışanların Wall Street’teki en akıllı insanlar arasında olduğunu ifade etti. Ancak Grider’a göre Goldman kripto paralar konusunda 2017 yılından bu yana hiç ilerleyemedi ve dolayısıyla gelişme gösteremedi.

Bunların yanında gerçekten Goldman Sachs’in Bitcoin hakkındaki kararının ardından Bitcoin’in yükselişe geçmesi de dikkat çeken bir konu oldu. Şirketin açıklamalarının ardından Bitcoin 9.000 dolar sınırını aşarak 9.625 dolara kadar ulaştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.