Reklam

Litecoin Nedir?

Litecoin herkes için anında ve düşük masraflı ödeme yapma olanağı sunuyor ve Internet'in para birimi olarak tanımlanıyor.
09:55
30 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Litecoin, kısa ismiyle LTC kripto para sektörünün şüphesiz en eski kripto paralarından. Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen ve şu sıralar kripto paralar listesinin 6. sırasını işgal eden Litecoin‘i tanıyalım.

Litecoin Hangi Ülkenin?

Litecoin Charlie Lee tarafından 2013 yılında kuruldu. Resmi sitesinde herhangi bir ülke veya kuruma bağlı olmayan ve eşten eşe (P2P) internet para birimi olarak tanımlanan Litecoin, dünya üzerindeki herkes için anında ve düşük masraflı ödeme yapma olanağı sunuyor. Hiçbir merkezi yetkilinin olmadığı, tamamen merkezsiz bir mantıkla çalışan Litecoin açık kaynaklı bir Blockchain ağı.

Litecoin Yorum

Çoğu otorite tarafından ‘Bitcoin’in kardeşi‘ olarak görülen Litecoin, dijital gümüş olarak yorumlanıyor. Bitcoin dijital altına benzetildiği için Litecoin’e bu yakıştırmanın yapıldığı aşikar. Litecoin’in Bitcoin’e kıyasla çok daha hafif bir ağa sahip olduğu düşünülüyor. Resmi sitede de Litecoin’in Bitcoin’den daha hızlı onay süresine ve daha verimli depolama özelliğine sahip olduğu yazılıyor. Aynı zamanda LTC yorumlarına bakıldığında; topluluk desteğiyle, işlem hacmiyle ve likiditesiyle Litecoin’in Bitcoin’in tamamlayıcısı olduğu açıkça ifade ediliyor. Bir diğer deyişle Litecoin’in Bitcoin’in rakibi olmadığı ima ediliyor.

Litecoin Geleceği

Bitcoin’e kıyasla daha sık blok üretimi yapıldığı için Litecoin ağı, gelecekte yazılım güncellemesi yapmaya gerek duymadan daha fazla işlemi destekleyebilir. Litecoin’deki madencilik ödülü ise blok başına 25 LTC. Bu miktar tıpkı BTC’deki gibi 4 yılda (840 bin blokta) bir yarılanıyor. Bitcoin’den farklı olarak LTC’deki maksimum coin sayısı 84 milyon.

Litecoin Grafik

Yazının yayınlandığı tarih itibariyle 1 Litecoin dolar cinsinden $43,90’dan işlem görüyor. Litecoin 3,9 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Aşağıdaki Litecoin grafiğinde de görülebileceği gibi LTC Dolar cinsinden 2018 yılı başlarında $365 ile rekor kırmıştı.

Litecoin Nasıl Alınır?

Kripto para borsalarında LTC kısaltmasıyla işlem gören Litecoin’i yüksek işlem hacmiyle dikkat çeken Binance borsasından satın alabilirsiniz. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar