reklamı kapat

Goldman: Bitcoin Altın İle Aynı Niteliğe Sahip

14:42
30 Kasım 2017

Goldman Sachs Group yatırım ürünleri başkanı Jeff Currie, bitcoinin altınla birçok benzerliğe sahip bir yatırım ürünü olduğunu, ancak yatırımcı endişelerini tetikleyen hareketlerin likitide eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

Bloomberg TV’ye konuşan Currie; ‘Bitcoine karşı olan bu önyargıyı anlamıyorum. Sonuçta altından pek farklı değil! Çünkü doğası gereği herhangi bir yükümlülüğü yok. Bir çok benzerliği olan iki yatırım aracanın bir noktada ayrıldığını belirten Currie, yeryüzünde 8.3 trilyon dolar değerindeki işlenebilir altının merkez bankalarınca kontrol edildiğini, ancak bitcoinin denetlenemez durumda olduğunu söylüyor.

Currie ile beraber bir çok yatırımcı Bitcoin hakkında farklı görüşlere sahip. ABD’li iş adamı Warren Edward Buffet bitcoin için ‘gerçek bir balon’ derken milyarder girişimci Peter Thiel sanal paraların hafife alındığını söylüyor. Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz ise ‘Bitcoin başarılı ancak yasa dışı işlemlere dikkat edilmeli’ diyerek görüş belirtti.

Currie son olarak, Bitcoin diğer yatırım ürünleriyle aynı niteliktedir dese de, asıl yeniliğin bitcoinde değil, blockchainde olduğunu belirtiyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun