Genesis İflasında Yeni Gelişme! Bu Sefer Düğüm Çözülebilir!

Özet

  • DCG, Genesis'in iflasında teminatsız alacaklılara %70-90 oranında geri ödeme yapacağı bir plan önerdi.

  • Alacaklıların onayını bekleyen anlaşma, Genesis ve DCG arasındaki 630 milyon dolarlık krediyi yeniden müzakere etmeyi amaçlıyor.

  • Gemini Earn alacaklıları, toplam alacaklarının %110'una kadarını alma potansiyeline sahip.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
16:40
13 Eylül 2023

2023 yılının kripto para piyasalarındaki en sıkıntılı olaylarından biri Genesis’in iflasıydı ve önemli bir adım atıldı. Milyarlarca dolarlık kripto şirketler grubunu yöneten DCG olası Genesis tasfiyesiyle ciddi yara alabilir hatta Grayscale dahil çoğu alt şirketini kaybedebilirdi. Bu tasfiyeler piyasaya ciddi mali yük getireceği için büyük bir çöküşe de neden olabilir. Yatırımcılar bu konuda ciddi endişelere sahipti.

DCG ve Yeni Ödeme Planı

Digital Currency Group, Genesis’in iflas işlemlerinin bir parçası olarak Gemini borsası müşterilerinin alacakları için yeni bir ödeme planı önerdi. Geçtiğimiz yıl yaşanan kripto çöküşü sırasında en büyük kripto kredi borç veren olan Genesis ciddi darbe almış ve yarayı sarmak isteyen çatı şirket DCG nakit sıkıntısı yaşamaya başlamıştı. DCG tarafından paylaşılan son taslağa göreyse alacaklılara %70 ile %90 arasında bakiye ödemeleri yapılabilecek. Firmanın alacaklılara toplamda yaklaşık 3,5 milyar dolar borcu bulunuyor.

Uygulanmak üzere kreditörlerin oylamasını bekleyen yeni anlaşma Genesis ve DCG arasındaki 630 milyon dolarlık kredinin şartlarını yeniden müzakere edecek. Buna göre, kredinin bir kısmı anlaşmanın tamamlanmasından kısa bir süre sonra nakit olarak geri ödenecek, geri kalanı ise iki yıllık bir senet şeklinde yapılandırılacak. Nitekim yakın zamanda Genesis bu alacağın tahsili için mahkemeye başvuru yapmıştı.

Kripto Paraların Geleceği

Genesis’in Gemini Earn müşterilerine toplamda yaklaşık 1,1 milyar dolar borcu var ve bu da tüm alacaklıların yaklaşık %99’unu oluşturuyor. Özellikle bu alacaklılar, Genesis’in iş ilişkilerinin bir parçası olarak Gemini’ye gönderdiği teminatlar nedeniyle genel alacaklı havuzundan biraz daha iyi bir konumda. DCG temsilcileri, Genesis’in teminat olarak yaklaşık 31 milyon GBTC hissesi gönderdiğini, bunun önemli ölçüde değer kazandığını vurguluyor. Diğer taraftan olası ETF onayı senaryosunda bu teminat borcu fazlasıyla karşılayabilir. Sadece %30’luk oran negatif prim sıfırlanmasıyla kapanacak.

Diğer taraftan ETF onayıyla gelecek BTC yükselişini de hesaba katarsak Grayscale ve çatı şirketi DGC’nin neden böylesine sert bir savaş verdiğini anlayabiliriz. SEC’e karşı zaferini kazanan şirketin şimdi yeniden daha hızlı biçimde ayağı kalkabilmek için SEC’den güzel bir haber alması gerekiyor. Dün Gensler son mahkeme kararını ve başvuruyu incelemeye devam ettiklerini söylerken karara itirazla ilgili bir sinyal vermedi. Öte yandan önümüzdeki ayın başında itiraz süreleri de dolacak.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar