Gate.io İncelemesi: Platform Nasıl Kullanılır, Hangi Özellikleri Kullanıcılarına Sunuyor?

12:37
26 Kasım 2021
Okuma Süresi: 6 Dakika

Gate.io, 2013’ten beri globalde faaliyet gösteren en eski kripto para borsalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 2017’de ise Gate.io olarak yeniden adlandırıldıktan sonra borsa, en hızlı büyüyen kripto platformlarından biri haline geldi. Bu noktada platformun büyümesine; öden gelen Initial Exchange Offering (IEO) platformu olması, çok sayıda kripto para birimini kullanıcılarına sunması, kaldıraçlı işlemleri kullanıcıları ile buluşturması, marj kredisi ya da ödünç alma gibi gelişmiş finansal hizmetler sunması etkili oldu.

Gate.io’nun Sunduğu Hizmetler

Popüler kripto para işlem platformunun sunduğu hizmetleri şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Spot ve kaldıraçlı işlemler: Gate.io, kullanıcıların spot piyasalarda kaldıraç ve ETF’lerle Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), EOS ve binlerce yüksek kaliteli kripto parayı kolayca takas etmesine olanak tanır.
  • Kalıcı sözleşmeler: Borsada kalıcı sözleşmeler, maksimum 100 kat kaldıraç ile iki yönlü pozisyonları destekler. Dolayısıyla kullanıcılar short ya da long pozisyonlar ile gelirini artırma şansı elde ederler.
  • Kripto satın alma: Gate.io ile banka havalelerini veya kredi/banka kartınızı kullanarak 36 geleneksel para birimiyle kripto para birimlerini anında ve güvenli bir şekilde satın alabilir ve satabilirsiniz.
  • Kripto yatırımı yapma: Gate.io, çeşitli nicel stratejileri de kullanıcılarına sunuyor. Ayrıca Lider Tablosunda en çok kazananların stratejisini de Gate.io ile kopyalayabilirsiniz.
  • Gate.io Finance: HODL & Earn, Crypto Lending, vb. gibi esnek ve yüksek verimli finansal ve varlık yönetimi hizmetleri için tek elden çözüm sunmak için tasarlanmıştır.

Bunlara ek olarak Gate.io kullanıcılarına şu özellikleri de sunuyor:

  • Yüksek kripto para birimi sayısı: Gate.io bir altcoin borsası olarak biliniyor ve 1.100’den fazla kripto para birimini kullanıcılarına sunarak bu ünvana layık olmak için çalışıyor.
  • Platformun işlevselliği: Gate.io’da kullanıcılar kripto para piyasalarında işlem yapabilir, 10 kat kaldıraç ile marjin işlemlerden faydalanabilir, fon ödünç alabilir ya da ödün verebilir, dönemlik yatırım planlarına katılabilir, Gate.io start-up platformuı aracılığı ile IEO’lara katılabilir, perpetual swap sözleşmelerini kullanabilir ve çok daha fazla imkana erişimi elde edebilir.
  • Düşük ücretler: Çoğu altcoin borsası gibi Gate.io da düşük ücretli hizmetler sunmaya odaklanıyor. Piyasadaki en düşük ücretli hizmetlere sahip olmasa da platformun sunduğu çeşitli indirimler var. Platformdaki bir işlem, toplam emir tutarının %0,2’sine mal olur.
  • Yüksek güvenlik: Gate.io ekibi güvenlik konusunda özellikle bilgili olduklarını ifade ediyorlar. Borsa CER tarafından siber güvenlik açısından en iyi borsalardan biri olarak derecelendirilmiştir. Borsada kullanıcıların hesaplarını güvence altına almalarının birden fazla yolu vardır ve platformda birçok yerleşik güvenlik mekanizması da bulunur.
  • Müşteri Desteği: Gate.io’da tüm kullanıcılara sunulan 7/24 canlı sohbetin yanı sıra SSS bölümü ve Yeni Kullanım Kılavuzu içeren kapsamlı bir destek veritabanına ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, daha ayrıntılı konular için için destek ticket’ları oluşturabilirsiniz.

Gate.io Nasıl Kullanılır?

Yapılan açıklamalara göre Gate.io yatırımcıların oldukça kolay kullanabilecekleri şekilde tasarlandı. Bu noktada borsa hem tecrübeli yatırımcıların hem de kripto para ekosisteminde yeni olan yatırımcıların kolaylıkla borsayı kullanabileceklerini ifade ediyor.

Adım adım borsada nasıl hesap oluşturulur, nasıl onay sürecinden geçilir, hesap güvenliği nasıl yükseltilir gibi konuları inceleyelim. Bu noktada Gate.io’nun Türkçe dil desteğine sahip olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Adım 1: Gate.io web sitesine gidin ve sağ üstteki “Kaydol” (Sign up) düğmesine tıklayın.

Adım 2: E-mail adresiniz ile sisteme kayıt olabilirsiniz. Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin. Ardından “18 yaşında veya daha büyük olduğumu onaylıyorum ve Gate.io Kullanıcı Sözleşmesi Gizlilik Politikasını kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyin ve “İLERİ”ye tıklayın.

Adım 3: Fon şifrenizi belirleyin ve “Hesap oluştur”a tıklayın. Bu noktada fon şifrenizin en az 6 karakterden oluştuğunu ve giriş şifrenizle aynı olamayacağını hatırlatmakta fayda var.

Bu aşamalardan sonra e-posta adresinize bir aktivasyon e-postası gönderilecek. Hesabınızı etkinleştirmek için e-postadaki talimatları izleyerek kayıt işleminin geri kalanını tamamlayabilirsiniz. Tamamlandığında, “E-posta etkinleştirildi, lütfen oturum açın” seçeneğini tıklayarak oturumunuzu açabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Gate.io’da doğrulanmış bir hesaba geçiş yapmanız hem işlemlerinizin güvenliği açısından hem de çeşitli özelliklere erişim açısından önem taşıyor. KYC doğrulama adımı için Gate.io hesabınıza giriş yaptıktan sonra bir kimlik belgeniz ile KYC doğrulama adımını hızlıca tamamlayabilirsiniz. Bu noktada kimlik belgesinin süresinin dolmamış olması ve sizin beyan ettiğiniz bilgiler ile kimlik belgesindeki bilgilerin birebir uyuşması gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Doğrulama süreci yaklaşık olarak 12 saat içerisinde sonuçlanıyor.

Gate.io’da Ücretler ve Güvenlik

Gate.io tarafından sunulan spot ve marjin alım satım piyasası farklı bir ücret yapısına sahiptir. Spot işlemde ücret, her işlem için %0,2’dir ve bu, işlem hacmindeki artışla azalır. Ayrıca Gate.io, yatırımcılar gate.io token (GT) kullanarak ücret öderlerse %25 indirim sağlıyor. Maker ve taker modeli, -%0.025 ve %0.075 olarak vadeli işlem piyasa ücretleri için kullanılmaktadır.

Öte yandan Gate.io borsasında para yatırma işlemlerinde, işlem ücreti bulunmuyor. Bir kullanıcı Gate.io borsasından bir kripto para birimini çekmek istediğin ise standart bir blockchain ağ ücreti öder ve bu, piyasalara bağlı olarak otomatik şekilde ayarlanır. Kullanıcılar, her bir varlık için para çekme ücretini aşağıdaki tabloda bulabilirler.

Bunlara ek olarak kullanıcılar Gate.io’da hesaplarının güvenliklerini korumak için; Google Authenticator ile iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), SMS2FA, giriş doğrulamaları, ek para çekme şifreleri, kimlik avı önleme kodu ve köt IP oturumları gibi pek çok seçenekten faydalanabilirler.

Ayrıca Gate.io kullanıcı fonlarını sıcak cüzdanların yanı sıra soğuk cüzdanları kullanarak da güvence altına alıyor.

Gate Token (GT)

GT, Gatechain ana ağının yerel kripto para birimidir. 2 Mart 2020’de yeniden markalanmasından bu yana “GateToken”, Gate.io ile birlikte gelişiyor. Erken aşamada GT, Gate.io Point alıcılarına ücretsiz bir hediye olarak dağıtıldı ve ilk arz 1 milyardı. Daha sonra yakılan 0,7 milyar ile dolaşımda 127 milyon adet GT token kaldı.

Geri alım ve yakma planları uygulandığından, GT’nin mutlak deflasyonist olduğu ifade ediliyor. Gate.io ekosisteminin önemli bir parçası olan GT, VIP kademe yükseltme, işlem ücreti ödeme, özel etkinliklere katılım gibi pek çok çeşitli durumda kullanılabiliyor.

Gate.io Değerlendirme

Gate.io’nun kullanımı oldukça kolay ve platform her geçen gün borsayı daha kullanıcı dostu bir hale getirmek için çalışıyor. Dolayısıyla özellikle sunduğu kripto para çeşitliliği ile borsayı hem tecrübeli hem tecrübesiz yatırımcılar rahatlıkla kullanabilir. Gate.io genel itibari ile yatırımcılardan kullanım yönünde tam not alıyor gibi görünüyor.

Bu noktada Gate.io’nun uzun bir geçmişi olması da kullanıcılarına güven veriyor. Ancak yine de yatırımcıların bir borsayı kullanmaya başlamadan önce mutlaka ciddi araştırmalar yapmalarının risk kontrolü açısından önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar