f Fransa, Finfluencer'lara Sertifika Uygulaması Getirdi: Kripto Varlıklar İçin Lisanslama Adımı › COINTURK

Fransa, Finfluencer’lara Sertifika Uygulaması Getirdi: Kripto Varlıklar İçin Lisanslama Adımı

Özet

  • Fransa, finfluencer'lar olarak bilinen finansal etkileyicilerin yatırım ürünlerini tanıttığı bloglar ve sosyal medya platformlarında daha fazla şeffaflık ve sorumluluk sağlamak amacıyla bir sertifika uygulaması başlattı.

  • Bu sertifika, finans sektöründeki influencer'lar için özel olarak tasarlanmış bir eğitim modülünü içeriyor.

  • Sertifikayı almak için influencer'lar, çoktan seçmeli 25 sorudan oluşan bir sınavda en az %75 başarı elde etmelidirler.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
16:50
11 Eylül 2023

Bloglarında yatırım ürünlerini tanıtan ve finfluencer olarak adlandırılan kişiler üzerindeki mevcut tartışmaların ortasında Fransa bu kişileri doğrudan lisanslamaya yönelik bir adım atıyor. Ülke bunun için zorunlu olmayan bir Sorumlu Etki Sertifikası uygulamasını yürürlüğe koydu. Bu adım, finansal reklamlarda daha fazla şeffaflık ve sorumluluk sağlamayı amaçlayarak finfluencer’lar aracılığıyla yapılan yatırım ürünü tanıtımlarının daha güvenilir hale gelmesini hedefliyor.

Yatırım Ürünü Tanıtmak İçin Özel Kurs

Fransa’nın iki düzenleyici kurumu Autorité des Marchés Financiers ve Autorité de Régulation Professionnelle de la Publicité (ARPP) 7 Eylül’de açıklandığı üzere finans sektöründeki influencer’lar için ortaklaşa bir eğitim modeli oluşturdu.

“Sorumlu Etki Sertifikası”, ARPP tarafından ilk kez tanıtıldığı 2021 yılından bu yana mevcut bir sistem. Bugüne kadar 1.000’den fazla Fransız influencer bu sertifikayı aldı bu sertifika; hisse senetleri, tahviller, borsa yatırım fonları, fonlar, türevler ve şarap da dahil olmak üzere diğer yatırım ürünlerinin reklamını yapan finansal etkileyiciler için özel bir kursa sahip olacak. Duyuruda kripto varlıklardan da bahsediliyor.

Finfluencer’lar Kripto Varlık Tanıtmamalı

Finansal Reklamcılıkta Sorumlu Etkileme Sertifikası’nı almak için çoktan seçmeli 25 soruya en az %75 oranında doğru yanıt verilmesi gerekiyor. Sertifika zorunlu bir yasal belge statüsünde olmasa da ARPP sertifikayı uygun olmayan influencer’lardan geri alabilecek. Ayrıca Sorumlu Etki Sertifikası almak için öncelikle ARPP tarafından tüm etki sahipleri için geliştirilen “Genel Sertifika” alınması gerekiyor.

Mayıs 2023’te Fransız Senatosu kayıtlı kripto para şirketlerinin reklam ve tanıtım amacıyla sosyal medya fenomenlerini işe almalarına izin veren bir değişikliği onayladı. Aynı zamanda Birleşik Krallık’ta düzenleyiciler influencer’ları promosyonlarının iki yıla kadar hapis, sınırsız para cezası veya her ikisiyle birden cezalandırılabilecek bir suç olabileceği konusunda uyarıyor. Avrupa Tüketici Örgütü ise influencer’ların kripto varlık reklamı yapmasının tamamen yasaklanması için lobi faaliyetlerine başladı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI