reklamı kapat

FOMO, Kriz, Yarılanma: BTC Yeniden 9.000 Doların Üzerinde

Bitcoin son 24 saat içinde %17’nin üzerinde artarak fiyatını 9.000 doların üzerine taşımayı başardı. 
08:00
30 Nisan 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin son 24 saat içinde adeta göz kamaştıran bir performans sergiledi ve fiyatını 7.800 dolar seviyesinden 9.300 dolara kadar çıkardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 9.145 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin (BTC) önündeki direnç seviyelerini bir bir kırarak ilerliyor gibi görünüyor.

Bitcoin Fiyatı

Grafiklere bakıldığında Bitcoin fiyatının 24 saat içinde %17’nin üzerinde artış sergilemiş olduğunu görüyoruz. Ayrıca BTC’nin bundan yalnızca bir buçuk ay önce 3.800 dolardan işlem gördüğünü düşündüğümüz zaman fiyatın gerçekten kısa zamanda ciddi bir artış sergilediğini rahatlıkla dile getirebiliriz.

Aslında mart ayında yaşanan çöküş sırasında Bitcoin’in S&P 500 gibi geleneksel piyasalarla birlikte hareket etmesi topluluk tarafından BTC’nin değerinin ve amacının sorgulanmasına sebep olmuştu. Ancak o dönemde Bitcoin’in geleneksel piyasalarla birlikte hareket etmesinin oldukça normal olduğunu dile getirmiştim. Çünkü insanlar salgın sebebiyle çok ciddi bir paniğe kapılmış ve adeta parasız kalmaktan korkmuştu. Dolayısıyla hem büyük hem küçük yatırımcılardan bazıları elindeki tüm varlıkların nakde çevirme yoluna gitti. Sonrasında bu korku hali geçince tüm piyasalar yeniden toparlanmaya başladı. Ancak tabii ki en hızlı ve gözle görülür toparlanma kripto para piyasasında yaşandı.

Bunun yanında insanlar hala FED’in alacağı kararlardan dolayı bir tedirginlik içindeler. Dolayısıyla geleneksel piyasalarda da çöküşten sonra bir toparlanma yaşanmış olsa da aslında insanlar hala çekiniyor ve bir başka düşüşten korkuyor.

FOMO Etkisi

Bitcoin fiyatı yükselmeye başladıktan sonra insanlarda “kaybetme korkusu” (FOMO) yeniden ortaya çıktı. Çünkü hem yaklaşan BTC madencilik ödülü yarılanması hem de mevcut ekonomik kriz durumu insanları yeniden Bitcoin’e yönlendiriyor gibi görünüyor.

Ayrıca yatırımcılar dün FED’in faizleri sıfıra indirmesini ve bunun da kripto para fiyatlarında artış etkisi yaratacağını düşünüyordu. Ama durum beklenildiği gibi olmadı: FED faizleri 0 ile 0.25 arasında tutmaya karar verdi, Bitcoin anlık olarak bir geri çekilme yaşadı ve fiyat artışını devam ettirdi.

Bitcoin’in yanı sıra altcoin’lerde de gözle görülür artışlar yaşandı. Örneğin; Ethereum (ETH) %12’nin üzerinde artış sergilerken Bitcoin Cash’te %12’nin üzerinde ve Bitcoin SV’de %14’ün üzerinde artışlar görüldü.

Tüm bunlara bakıldığında özellikle yarılanma ile görülmesi beklenen hareketler oluşmaya başladı gibi görünüyor. Ancak yine de sağlam araştırmalar yapmadan ve sakinliği koruyarak yatırım işlemlerini gerçekleştirmekte fayda olduğunu düşünüyorum…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.