Ethereum Towers, Geleceği Bugünden İnşa Eden Proje Olabilir mi?

1 topluluk, 2 kule, 202 kat ve 4.388 apartman dairesi... Ethereum Towers, geleceği bugün inşa etmeye odaklanan bir proje olarak karşımıza çıkıyor.
15:54
23 Ekim 2021
Okuma Süresi: 8 Dakika

2009 yılından bu yana çok hızlı ve büyük değişikliklere şahit oluyoruz. Özellikle son iki yılda pandeminin ortaya çıkması ve hızla büyümesiyle birlikte teknoloji ve dijitalleşme önlenemez bir şekilde ilerliyor. Bu süreç içinde güçlü olan girişimler, projeler ve teknolojiler ayakta kalabilirken, diğerleri adeta sel gibi ilerleyen gelişimin içinde kaybolup gidiyor.

2009 yılında Bitcoin’in ortaya çıkışı ile birlikte hayatımıza giren Blockchain teknolojisi çok fazla değişikliğe yol açtı ve önümüzdeki yıllarda yaşanabilecek gelişmeler düşünüldüğünde bunun sadece bir fragman olduğu anlaşılıyor. Bitcoin, blockchain, altcoin’ler, merkezsiz finans (DeFi), non-fungible token’lar (NFT), blockchain alt yapılı metaverse  ve Play&Earn girişimleri son 12 yılda hayatımıza yıkıcı bir etkiyle giren terimler oldu. Hatta bunların bir kısmı henüz 5 yaşında bile değil! Tüm bu gelişmelerin son ayağı olarak artık dijital ortamda satın alınan sanat eserlerine, resimlere, şarkılara ve dijital arsalara şahit olduk. Dijital eserlerin sahipliği konusuna daha sonra detaylı şekilde inceleyeceğim.

Şimdi sizlerle bir süredir şahsen ilgilendiğim ve öğrenme sürecinde olduğum NFT evreninde karşıma çıkan ve henüz bir web sitesi dahi olmayan bir hayalden bahsetmek istiyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki, bu bir sponsorlu makale ya da tanıtım yazısı değil. Sadece hoşuma giden bir projeyi sizlerle paylaşmak istedim, o kadar. Ayrıca şimdiden söylemeliyim, eğer bu projeyi ve Discord topluluğunu diğer NFT toplulukları gibi düşünürseniz hataya düşersiniz. Ekibin üzerine basa basa söylediği önemli bir şey var. Bu proje kulaktan kulağa yayılmak istiyor. O nedenle gereksiz taşkınlıkları, paylaşım çılgınlıklarını istemedikleri gibi projeye katkı sağlayacak nitelikli bir topluluk temelleri atmak istiyorlar.

Ben yılda 2-3 projeye bu denli sıkı sarılırım. Umarım bu proje de beklediğim değere ulaşır ve başarılı olur. Para kazandırması tek başına bir başarı kriteri değildir benim için. Projenin hedeflediği kitleye ulaşması ve üretmek istediği değeri üretebilmesi en büyük beklentimdir. Şunu baştan belirtmek istiyorum. Bu projede birçok risk mevcut. Ancak bu yeni eko sisteminin doğası gereği olan bu riskleri şimdilik görmezden gelerek projeye bir şans vermek ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazının sonunda gördüğüm riskleri de yazacağım ki, kendi kararlarınızı verin.

Ethereum Towers Nedir?

Ethereum Towers projesi, 1 topluluk, 2 kule, 202 kat ve 4.388 apartman dairesinden oluşan NFT tabanlı bir Metaverse gayrimenkul projesi olarak kısaltılabilir. Tamamen kat maliklerinin alacağı kararlar doğrultusunda demokratik şekilde yönetilmesi planlanan büyük bir metaverse hayali.

Ethereum Towers, her biri 101 kat olan ve toplamda 4.388 daireden oluşan 2 ayrı kuleden oluşuyor. Her katta standart, lüks ve/veya çatı katı olmak üzere en fazla 22 daire bulunuyor.

Aslında Ethereum Towers, Metaverse’deki evlerimizi inşa ediyor ve ileride çok değerlenecek topraklardan apartman dairesi alma imkânı sunuyor gibi görünüyor. Gerçekten çok heyecan verici…

Bu hayalin sahibi Jason, “Sosyal Bir Emlak Deneyi” olarak tanımlıyor projeyi.

Ethereum Towers aslında temel bir sorun olan ve birbiri ile teknik ve kültürel anlamda bağlantısı olmayan NFT projelerini, Metaverse evrenlerini bir araya getirmeyi hedefliyor.  Platformun açıklamalarına göre NFT ekosisteminde gerçekten değerli olan çok sayıda proje var ama bu projelerin hepsi birbirinden ayrı şekilde çalışıyor. Bu da aslında sosyal olarak birbirinden ayrı olan bir ekosistem yaratıyor. Ethereum Towers da bu sorunu çözmek ve bahsi geçen NFT topluluklarını birbirine bağlamak için bir işbirliği alanı oluşturmak istiyor. Bunu yaparken de en önemli üç ilkeden vazgeçmeyeceklerini belirtiyorlar:  Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık…

Bu hedefleri gerçekleştirmek için Ethereum Towers, topluluk odaklı bir yol haritası hazırlıyor. Gelecekte platform, kazançlı bir ödül planı, bir topluluk yardım cüzdanı ve bir topluluk yatırım cüzdanının olduğu pek çok yeni ürünü Eethereum Towers sakinlerine sunmak istiyor.

Hepsinden öte Ethereum Towers, community’i yani “topluluğu” projenin merkezine koyuyor. Bu aşamada Ethereum Towers, Discord kanalı üzerinden çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor ve şimdiden burada oluşturulan odalar aracılığı ile topluluğa verdiği önemi gösteriyor. Ethereum Towers’ın Discord kanalında şimdiden club, spor salonu, tiyatro, kitap kulübü, eğlence kulübü ve sanat kulübü gibi odalar topluluk tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Ethereum Towers’da Bizi Ne Bekliyor?

  • SoftLaunch

Ethereum Towers projesi Eylül 2021’in ortalarında başlatıldı. Yani daha 1 aylık bir proje. Bu aşamada çoğunlukla hem özel topluluk üyelerine hem de seçilmiş bir grup NFT markasına sunulan ücretsiz bir mint olan Tower 1’in dağıtımına odaklanıyorlar. Topluluğun, ekibin, sosyal odaların ve sosyal varlığın organik bir şekilde oluşturulması Ethereum Towers’ın temellerini atıyor. Bu aşamada; web sitesinin oluşturulması, erişim kartlarının tanıtımı, ödül sisteminin oluşturulması ve token ar-ge aşaması gibi süreçlerin bulunacağı ifade ediliyor.

  • Resmi Lansman 

Ethereum Towers’da resmi lansman, Tower 2’nin açılışı ile yapılacak. Yapılan açıklamalara göre, bu lansmanda Tower 2’deki dairelerin satışı yapılırken, ilk kulenin değerinin korunması amacıyla koordineli ve dikkatli bir süreç yürütülecek. Açılış için 2. Kulenin alt yapısı hazırlanıyor ve tahmini 6 hafta sonra lansmanın yapılacağı bilgisine ulaştım.

Buna paralel olarak Ethereum Towers ekibi bu aşamada; metaverse araştırmaları, web entegrasyonları, inşaat izinleri ve kira sözleşmesi gibi proje ile ilgili yeni adımlar atacak. Ayrıca yapılan açıklamalara göre Tower 2 halka açık bir lansman ile satışa sunulacak ve bu da projenin geliştirme aşamasının oluşmasına zemin hazırlayacak.

  • Projenin Geliştirilmesi

Ethereum Towers’ın yol haritasının en uzun aşaması, bu aşama olacak. Bu aşamada ekip, Ethereum Towers’ın paydaşları için bazı önemli proje çıktılarını geliştirmeye odaklanacak. NFT ekosisteminde fırsatlar her gün değiştiği için bu aşamada kısa ve orta vadeli gerçek değerler sunulması hedefleniyor.

Bu süreç içinde; token ekonomisinin başlatılması, ödül şemasının oluşturulması, üyelere özel airdrop’lar düzenlenmesi ve metaverse’e ilk kez adım atılması gibi aşamalar gerçekleştirilecek.

  • Açılış ve Sonrası

Ethereum Towers’ın amacı tüm ekosisteme ve paydaşlara uzun vadeli ve sürdürülebilir bir değer sunmak. Bu süreç içinde ise metaverse’ün kalıcı hale gelmesi, token tabanlı pazar yerinin tanıtımı, Ethereum Resorts’un başlatılması gibi pek çok yeni adım yer alıyor.

Ethereum Towers Topluluğunun Parçası Olmak

Ethereum Towers projesinde bir daireye sahip olan kullanıcılar, kat seviyesi veya daire tipi ne olursa olsun sürekli büyüyen proje ekosisteminde genel bir üye olmuş olacak. Bu üyelik sayesinde proje geliştikçe çeşitli topluluk girişimlerinde avantajlar elde edilecek.

Gelecekte ise üyelik avantajları kat seviyesi ve daire tipi ile doğrudan ilişkili olacak. Ethereum Towers’da yukarıda da belirttiğimiz gibi üç daire tipi bulunuyor: 3.600 adet standart, 396 adet lüks ve 32 adet çatı katı.

Penthouse yani çatı katı daireler en fazla avantaja sahip üyelikler olacak. Bu üyeliklerin; DAO ya da topluluk yatırımlarınca, yüksek profilli bireylerce, ünlü kişiler ya da gruplarca, NFT odaklı şirketlerce ve büyümek isteyen geleneksel markalarca satın alınması bekleniyor. Penthouse sahibi olan üyeler anlaşılacağı üzere çok özel ayrıcalıklara sahip olacaklar.

Ethereum Towers’ın Ortakları

Ethereum Towers, vizyonlarının bir parçası olarak çeşitli NFT toplulukları ve projeleri ile işbirliği kurmak noktasında çalışmalarını devam ettiriyor. Böylece proje hem çeşitli hedeflere ulaşılmasını sağlarken hem de her NFT projesinin görünürlüğünü arttıracağını ve uyumun yakalanacağını düşünüyor. Ethereum Towers’ın şu anki ortakları arasında; CryptoDads, TheDoge Pound, BroadCasters ve BossBeatius gibi isimler yer alıyor.

Ethereum Towers’da Yer Alan NFT Toplulukları

Yönetim şu anda Tower 1 de yer alan dairelerin yarısını rastgele bir şekilde discord kanallarında aktif olarak projenin gelişimi için çalışan, fikir üreten ve discord kanalında NFT ruhuna uygun şekilde “takılan” üyelerine dağıtıyor. Henüz dağıtılmayı bekleyen 300 den fazla daire bulunuyor. Diğer yarısı ise işbirlikleri ve diğer NFT toplulukları için ayrılmış durumda. Hala dağıtımı yapılmamış yüzlerce daire var. Hali hazırda dağıtımı yapılmış daireler OpenSea üzerinde görülebiliyor. İsteyenler bu dairelerini şimdiden satarak paraya çevirebiliyor bile. Şöyle ki, henüz 3550 kişilik bir discord topluluğunun yarattığı bir hayalin OpenSea’da 0,42 ETH Floor Price ile 106 ETH in üzerinde hacim oluşturduğunu görmek bu işlerle ilgilenenler için bir ipucu olacaktır.

Riskler

Aslında kripto para eko sisteminin içinde yer alan herkesin temel riskler seviyesinde bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Her proje/hayal hayata geçmeyebilir. Projenin sahipleri bir gün projeyi bırakıp gidebilir. Bunların dışında gördüğüm en önemli risk, proje ekibinin henüz tam olarak oluşmamış olması. Kurucular ekibinin yanında teknik ve olmazsa olmaz konumların sorumlularının da belirlenmesi projeyi daha sağlam temellere oturtacaktır. Ancak henüz 1. ayı yeni dolmuş bir proje için biraz daha sabırlı olmak gerekiyor.

Lütfen bu yazıyı bir yatırım tavsiyesi olarak görmeyin ve kendi araştırmanızı yapın, riskinizi belirleyin! En yukarıda bahsettiğim gibi, bu bir sponsorlu makale değil. Sadece kendi düşüncelerimi paylaşıyorum. Hoşuma giden ve içinde yer almak istediğim bir hayal sadece…

Son olarak belirtmek isterim ki, ilerleyen günlerde CoinTürk okurlarına özel bir etkinlik ile ücretsiz katılım hakkı elde etmeyi de planlıyorum. Bu nedenle Discord kanalına aktif katılım göstererek bu yazı sayesinde geldiğinizi belirtmeyi unutmayın…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar