X


Ethereum (ETH) ve XRP Fiyatları, Bitcoin’in (BTC) Rekorunu Takip Edebilecek mi?

XRP ve ETH, BTC'nin gerisinde kalmaya devam ediyor.
17:21
16 Şubat 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı 16 Şubat tarihi itibarıyla 50.000 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC/USD işlem çiftinin bu durmak bilmeyen yükselişi karşısında Ethereum’un yerinde sayması ve XRP’nin ise daha fazla düşmesi yatırımcıların tepkisini çekmekte. Peki ilerleyen günlerde ETH ve XRP fiyatlarının BTC’yi takip etmesi olası mı?

Altcoinlerin Geneli Konsolidasyona Başladı

Top 10 içerisindeki kripto para birimlerine bakıldığında son 1 saatlik grafikte neredeyse hepsinin düşüş yaşadığı görülüyor. Aslında Bitcoin fiyatının 50.000 dolardan 49.000 dolara kadar yaşadığı küçük düzeltme, ETH fiyatını 1.790 dolara, XRP fiyatını 0,54 dolara, DOT fiyatını 30,23 dolara, Cardano fiyatını 0,88 dolara ve Litecoin fiyatını ise 213 dolara kadar çekti.

Altcoinlerde yaşanan bu 1 saatlik düzeltmeye rağmen genel olarak 24 saatlik grafikte hepsinin yükseliş elde ettiği görülüyor. Buna rağmen Bitcoin’in yaşadığı volatil hareketler, ETH ve XRP başta olmak üzere altcoinleri ciddi anlamda etkilemekte. Ethereum fiyatı geçtiğimiz hafta 1.900 doları test etse de burayı kıramadı ve 1.700 dolara salınım gerçekleştirdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ETHUSD

ETH/USD Teknik Analizi

ETH/USD işlem çifti an itibarıyla EMA55 seviyesinin üzerine çıkıp burada kapanış elde etmek istese de borsalardaki yüklü satış pozisyonları bunu engelliyor. ETH fiyatı için kritik direnç 1.900 dolar olarak görülüyor. Buna rağmen olası bir düşüş durumunda fiyatın 1.720 dolar, bunun devamında ise 1.660 dolara kadar gerilemesi beklenebilir. Alım baskısının az olması ise fiyatın 1.720 dolara kadar düşüşünün kaçınılmaz olabileceğini gösteriyor.

XRP İçin Düşüş Arttı

XRP için ise durum çok daha kötü. Kısa süre önce 0,61 dolara kadar yükselen XRP, an itibarıyla 0,50 doların altına inmek üzere. XRP için 0,50 dolar psikolojik bir destek konumunda ve bunun altına inilmesi 0,43 dolara kadar gidişatı hızlandırabilir. Buna rağmen 0,50 doların sağlam bir destek olup sıçrama şansı vermesi, Ripple fiyatını 0,66 dolara taşıyacaktır.

XRP/USD işlem çifti için bugün gelen Ripple ve SEC dava haberi de olumsuz etki oluşturdu ve düşüşü tetikledi. XRP yatırımcılarının 22 Şubat tarihine kadar bu belirsizlikle yollarına devam edebilecekleri düşünülüyor. Olası bir iyi haber gelmesi durumunda ise XRP için kritik direnç seviyeleri 0,66 dolar, 0,70 dolar ve 0,82 dolar olacaktır. XRP yatırımcıları için asıl gerilim ise 2021 bitene kadar sonlanmayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar