X


Ethereum (ETH) DeFi Kullanıcı Sayısı Rekor Seviyeyi Aştı!

Ethereum tabanlı DeFi projelerinin kullanıcı sayısında rekor artış yaşandı!
20:15
12 Temmuz 2021

Dune Analytics tarafından son yayınlanan veriler Ethereum tabanlı DeFi sistemlerinin kullanıcı sayısında yeni bir rekora işaret ediyor. Gelecekte görülmesi muhtemel rekorlar için komik bir seviye olsa da şimdilik 3 Milyon hedefi aşıldı. Yani Ethereum tabanlı, DeFi sistemlerini kullanan yatırımcıların sayısı kısa sürede rekor seviyeye ulaştı. Bu hem DeFi ekosistemi hem de Ethereum için olumlu bir haber, işte detaylar.

Ethereum DeFi Kullanıcısı 3 Milyonu Aştı

Blockchain verilerini izleyen ve bunu raporlayan Dune Analytics önemli bir istatistik yayınladı. Son verilere göre ETH tabanlı merkezi olmayan finans sistemlerindeki aktif cüzdan sayısı 3 Milyon oldu. Her ne kadar tam anlamıyla DeFi kullanıcılarının sayısını bu veri ile anlayamasak da büyüme hızı açısından önemli bir veriyle karşı karşıyayız.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yukarıdaki grafikte cüzdanların artış hızını net olarak görebiliyoruz. Bu veri insanlar tarafından DeFi sistemlerinin ne denli benimsendiğini gösteriyor. Aynı şekilde ne kadar hızlı geliştiğini ve gelecekte ulaşabileceği potansiyel seviyelerle ilgili de tahmin yapmamıza yarar sağlayabilir. Sadece 79 günde %50 artan DeFi cüzdan sayısı yıl sonuna kadar 8-9 milyon rakamlarının hayal olmadığını söylüyor.

DeFi Cüzdan Dağılımı

Ethereum tabanlı DeFi sistemlerinin kullanıcı dağılımında en büyük pay tabi ki Uniswap (UNI) kullanıcılarına ait, UNI 2,35 milyon cüzdanla birinci sırada yer alıyor. Sonrasında sırasıyla Compound Finance (COMP) (325.000) ve 1Inch Protokolü (1INCH) (260.000) geliyor.

SushiSwap (SUSHI) ve Balancer Protocol (BAL)’da ilk beş içinde kendilerine yer buldu. DeFi tarafına artan ilginin merkezi borsalar üzerindeki baskıyla birlikte artması bekleniyor. Üstelik DeFi sistemleri kullanıcılarına ciddi stake gelirleri de sağlıyor. Özellikle piyasaların düşüş yaşadığı son birkaç ayda yatırımcılar zararlarının bir kısmını bu şekilde karşılamak istiyor.

Üstelik güçlü topluluğu olan DeFi projeleri çok daha fazla ilgi görüyor. Örneğin ShibaSwap stake edilen varlık konusunda bir rekora imza attı. Üstelik henüz geçtiğimiz hafta aktif edildi ve ulaştığı rakam (1,5 milyar $) hiç azımsanacak bir miktar da değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar