X


Ethereum (ETH) Balinaları Hız Kesmiyor: ETH Yatırımcılarını Ne Bekliyor?

Ethereum balinaları fiyat düşüşüne rağmen ETH almaya devam ediyor.
15:23
12 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatının yaşadığı volatilitenin direkt olarak etki ettiği Ethereum (ETH), 1.300 doların üstüne çıkmakta zorlanıyor. 11 Ocak tarihindeki büyük düşüş başlamadan önce 1.350 dolara kadar yükselen ETH, tüm zamanların rekorunu kırmaya oldukça yaklaşsa da gelen düşüş ile beraber bir anda 990 dolar seviyesine kadar geriledi.

Ethereum Balinaları Fırsatı Kaçırmadı

Ethereum yatırımcıları bu panik ile ellerindeki ETH’leri satmaya başlasa da Santiment oldukça önemli bir bilgiyi ortaya çıkardı. Santiment tarafından yayınlanan verilere göre bireysel yatırımcılar devamlı olarak ETH satarken, kurumsal yatırımcılar ve balinalar ETH toplamayı sürdürüyor.

Santiment tarafından yayınlanan verilere göre Ethereum balinaları bu düşüşten etkilenmeyip tam tersi alım yapmaya devam etti. İçerisinde en az 10.000 ETH bulunan cüzdanların sayısı son 2 hafta içerisinde %4,2 yükseliş kaydetti. Bu yükseliş Ethereum balinalarının adreslerinin toplam sayısını 1.171’den 1.220’ye kadar çıkardı.

eth

ETH’ye Olan İlgi Artıyor

Santiment açıklamasının devamında balinaların devamlı olarak ETH aldığını ve fiyat ne olursa olsun haftalık belirli bir oranda alımların devam ettiğini belirtti. Lider kripto para birimi Bitcoin tüm zamanların rekorunu kırıp 42.000 dolara kadar yükselse de Ethereum hala tüm zamanların rekoruna ulaşamadı.

Ethereum fiyatının birçok kripto para borsasında 1.400 doların üzerine çıktığı biliniyor. Bu da ETH fiyatının 2017 yılındaki söz konusu rekorunu tazelemesinden sonra önünde çok kritik bir psikolojik desteğin yani 1.500 doların yer aldığını göstermekte. ETH balinalarının her fiyat düşüşünde alım yapmalarına bakılırsa ETH/USD işlem çiftini 1.500 dolar seviyesindeki psikolojik destek de durduramayabilir.

ETH İçin Long Pozisyonlar Çoğunlukta

Santiment buna ek olarak long/short pozisyonlarının oranı hakkında da önemli bir bilgi verdi. Bitcoin’in son düşüş sonrasında short/düşüş odaklı pozisyonlarda çoğunluğa sahip olduğu, Ethereum’un ise hala long/yükseliş odaklı pozisyonlarda çoğunluğa ev sahipliği yaptığı görülüyor. Yani balinaların önemli bir kısmı BTC bazında short pozisyon açıp düşüş beklerken Ethereum için durum tam tersine işaret ediyor.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki fiyat korelasyonu ise en azından yakın vadede BTC düşerken ETH fiyatının yükselmesini engelleyebilir. Önümüzdeki haftalarda durum bu şekilde devam ederse ve BTC fiyatı aşağı düşerken ETH yerinde sabit kalırsa, bu sefer ikili arasında ayrışma görülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar