X


Binance Borsasından Korkutan Rekor: Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) İçin Tehlike Büyüyor mu?

Binance Futures platformundan gelen sinyal, düşüşün devam edeceğine işaret ediyor.
14:02
12 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 11 Ocak tarihinde tam anlamıyla hiçbir destek yokmuşçasına sert bir düşüş yaşadı. BTC fiyatının 40.000 dolar seviyesinden 33.000 dolar seviyesine kadar gerilediği bu kriz anında en yüksek ticari hacmin Binance kripto para borsasında olması ise yatırımcıları tedirgin etmekte.

Binance’de Rekor BTC Tasfiyesi!

Glassnode verilerine göre 11 Ocak 2021 tarihinde Binance kripto para borsasındaki long pozisyonların neredeyse hepsi tasfiye oldu. Bu tasfiyenin toplam değeri ise 410 milyon doların üzerine çıkmış durumda. Binance gibi dev bir kripto para borsasının tarihindeki en büyük long pozisyon tasfiyesini yaşaması ise Bitcoin ile Ethereum fiyatında dün yaşanan düşüşün aslında nasıl bir eylemin sonucu olduğunu gösteriyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Binance Futures platformunun daha önce Kasım 2020 döneminde benzer bir haicm artışı gördüğü ancak rekorun 11 Ocak 2021 tarihine ait olduğu görülüyor. Long pozisyonların sert düşüş yaşaması ve rekor tasfiye miktarı, yükseliş odaklı pozisyon açan yatırımcıların ciddi bir darbe aldığını gösteriyor. Bu durum ilerleyen günlerde long pozisyon açmak isteyen yatırımcıların çok daha dikkatli olmasına veya belki de açmamasına neden olabilir.

Long Bitcoin Pozisyonları Azınlıkta

Long Bitcoin pozisyonlarının sayısında 11 Ocak tarihinden kaynaklı bir düşüş görülmesi ise short pozisyonların çoğunluğu ele geçirmesine yol açacaktır. Böyle bir durumda kripto para piyasasındaki satış baskısı bir süre daha devam edebilir ve Bitcoin fiyatı yeniden 30.000 doların diplerine kadar çekilebilir.

Bitcoin fiyatının yaşadığı düşüşün dolaylı yoldan bütün kripto para piyasasını ve Ethereum gibi altcoinleri de olumsuz etkilediği biliniyor. BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla tam da düşünüldüğü gibi düşüşe geçerek, short pozisyonların artmasının zararlarını ortaya koydu.

Bitcoin Yeniden Düşüşe Geçti

Bitcoin, 36.400 dolara kadar yükseldikten sonra son 24 saat içerisinde %1,81 düşüş yaşadı ve fiyat 34.900 dolara kadar geriledi. Lider kripto para biriminin altcoinlere ciddi bir yükseliş şansı vermeden böylesine bir düşüş trendine girmesi ise yatırımcıları endişelendirmekte. Bitcoin yatırımcıları tüm zamanların rekorunu görüp kar satışları yapabilse de hala Ethereum da dahil birçok kripto para birimi için tüm zamanların rekoru kırılamadı. Bu da elinde yüksek seviyeden satış yapmak için altcoin tutan yatırımcıların, yakında bundan vazgeçip zararına satış yapabileceklerini akla getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar