X

Ethereum (ETH) Ağındaki İşlem Ücretleri Son 5 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

Ethereum işlem ücretleri son 5 ayın en düşük seviyesi olan 3.95 doları gördü.
16:10
19 Haziran 2021

Ethereum blok zincirindeki ortalama işlem ücretleri, merkezsiz finans (DeFi) ürünlerinin patlama yaptığı döneminde ortasında düşmeye devam ediyor. Glassnode verilerine göre 7 günlük hareketli ortalamada, ödenen ortalama Ethereum işlem ücretleri 5 ayın en düşük seviyesi olan 3.95 doları gördü.

Ethereum İşlem Ücretlerinde Düşüş Sürüyor

Ethereum ağını kullanan geliştiricilerin işlemlerini gerçekleştirmek adına ödedikleri miktar gas fee olarak adlandırılır. ETH ağında bu ücretler Proof of Work (PoW) işlem modeli kapsamında madencilere gider ve blok zincirindeki tıkanıklık, işlem ücretlerinin hızla yükselmesine neden olur.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Analitik veri sağlayıcısı Glassnode, yıl başında gas fee’lerin 3 dolar civarında olduğunu aktardı. Ardından fiyatlar ocak ayının ortasında hızla yükselerek 10 dolar seviyelere ulaştı. En popüler ikinci kripto paranın tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesiyle birlikte gas fee yaklaşık olarak 45 dolara kadar çıktı.

Ethereum’un Rakipleri Popülarite Kazanıyor

Ethereum’un EIP-1559 güncellemesinin temmuz ayında aktif edilmesi planlanıyor. Bu geliştirme ile Ethereum blok zincirindeki ücret mekanizmasında iyileştirmeler hedefleniyor. Mevcut modelde, bir işlem için kullanıcılar tarafından ödenen taban ücret, ağdaki faaliyetlere dayanan gas fee’lere bağlı olarak hesaplanıyor. Ancak EIP-1559 ile kullanıcılar tarafından ödenecek ücretler protokol üzerinden hesaplanacak. Blok kapasitesinin ortalama düzeyde tutulması ile tıkanıklıkların önlenmesi ve daha düşük işlem ücretleri ödenmesi bekleniyor. Ethereum (ETH) tüm zamanların en çok kullanılan blok zinciri ağı olmasına karşın artık bu alanda tekel olarak görülmüyor. Binance Smart Chain, Solana ve Tezos projeleri geliştiricilerin yeni durak noktası olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Bu bağlamda Ethereum, EIP-1559 ve Ethereum 2.0 ile ağ sorunlarını çözüme kavuşturup alanında liderliği sürdürmek için çalışmalarına devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar