reklamı kapat

Ethereum/Bitcoin Paritesinde, BTC Yatırımcılarını Korkutan Tablo

Ethereum’un fiyat artışı Bitcoin yatırımcılarını tedirgin etmiş olabilir.
08:16
2 Eylül 2020

Piyasa değeri açısından birinci sırada yer alan altcoin Ethereum (ETH) sergilediği son fiyat hareketleri sayesinde Ocak 2019’dan bu yana Bitcoin (BTC) karşısında en yüksek seviyesine ulaştı. Dolayısıyla, Ethereum’un piyasa hacmi bakımından Bitcoin’i geçeceğine ve ilk sıraya yerleşeceğine inananların düşüncesi olan “flippening”e de yeni bir bakış açısı gelmiş oldu.

ETH/BTC Paritesi

Dünyanın piyasa hacmi bakımından en büyük borsası olan Binance’den elde edilen verilere göre, Ethereum Bitcoin karşısında 0.040 BTC’ye kadar ulaştı. Yazının yayına hazırlandığı an itibariyle de bu seviyede seyrettiği görülüyor.

Bunların yanında Ethereum, merkezsiz finans (DeFi) büyümesinin meyvelerini yemeye devam ediyor. Yıl başından bu yana oldukça iyi performans sergileyen ETH, dün 486 dolara ulaşarak 2020’nin en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Ethereum’un yanı sıra lider kripto para birimi Bitcoin’de içinde bulunduğumuz yılda oldukça iyi bir performans sergiledi ve 12.000 doların üzerini gördü. Dün yaşanan ETH artışının da etkisiyle 12.470 dolara dayanan BTC fiyatı yazının yayına hazırlandığı anda 11.875 dolar bandına geriledi.

Dolayısıyla yılbaşından bu yana ETH ve BTC karşılaştırıldığında, her ne kadar Bitcoin de oldukça iyi performans sergilemiş olsa da ETH’nin %300’lük artışının yanında BTC’nin artışı mütevazi kalıyor.

ETH, BTC’yi Geçebilir Mi?

Pek çok DeFi uygulamasında kilitlenen toplam ETH miktarı günümüzde 6,1 milyonu aşmış durumda.Dolayısıyla önemli isimlerin yaptığı açıklamalara göre Ethereum ağında yaşanan bu muazzam büyüme Bitcoin savunucularını endişelendiriyor gibi görünüyor.

Ancak her ne kadar ETH, ICO patlamasından sağ çıkmış, etkilerini üzerinden atmış ve Bitcoin karşısında güç kazanmaya başlamış olsa da piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para biriminin BTC’yi geride bırakmak için gidecek daha çok yolu var.

Çünkü Ethereum BTC karşısında Haziran 2017’de 0.15 BTC ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı ve o dönemde de “flippening” çağrıları yapılıyordu. Şu anda bu rakamın yaklaşık olarak %74 gerisindeyiz yine ETH destekçilerinin “flippening” söylemlerinde bulunduğunu görüyoruz.

Bunun yanında DeFi piyasası hala çok yeni ve artan işlem ücretleri de giderek daha fazla bir sorun oluşturmaya başlıyor. Dolayısıyla ETH’un BTC’yi geride bırakabilmesi yakın vadede mümkün görünmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.