X


Ethereum Ağındaki İşlem Ücretlerinin Düşüş Sebebi ve Uzmanların ETH Yorumları

Ethereum ağı "iyileşiyor".
13:31
26 Nisan 2021

Ethereum (ETH) ağı bir zamanlar işlem yapılamayan bir durumdayken an itibarıyla işlem ücretlerinin ortalaması 2 dolara kadar gerilemiş durumda. Etherscan verilerine göre Ethereum ağındaki işlem ücretleri 1,81 dolar ila 2,75 dolar arasında değişiyor ve bunun kısa sürede inanılmaz bir düşüş yaşadığı söylenebilir.

Ethereum Ağında Önemli Değişim

Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin böylesine keskin düşüşü ise fiyata yeniden can vermiş durumda. ETH fiyatı, Bitcoin’in sert düşüşüne rağmen tutunmayı başardı ve kısa sürede 2.600 dolar rekoru görüldü. 2.200 dolara kadar gerileyen ETH, şimdi ise yeniden 2.500 dolara ilerliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin ciddi anlamda düşmesini sağlayacak en büyük güncellemenin aslında EIP-1559 olduğu biliniyor. London güncellemesi ile beraber aktif edilecek olan bu geliştirme protokolü öncesinde ise birçok yatırımcı ağdaki ücretlerin böylesine düşmesini beklemiyordu. Bunun sebebi ise ağda ufak değişikliklerin büyük bir değişime yol açması şeklinde görülüyor.

Sassano Açıkladı: Ethereum İşlem Ücretleri Nasıl Düştü?

EthHub kurucu ortağı Anthony Sassano konu hakkında yaptığı açıklamada Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin düşmesinin 4 sebebi olduğunu vurguladı. Sassano’ya göre Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin düşmesini sağlayan 4 sebep ise şunlar:

  • Gas limitinde (blok boyutu) %20’ye varan bir artış gerçekleştirildi ve bu durum bir blok içerisinde daha fazla işlemin yer almasını sağladı.
  • Kripto para piyasasının aylardır devam eden rallisinde hafif bir duraklama yaşandı ve ETH ağındaki işlemler de böylece azaldı.
  • L2 olarak da bilinen ikinci katman çözümlerinin sayısında önemli bir artış görülürken bunlar ETH ağının yükünü hafifletmeyi başardı.
  • Flashbotların kullanımı arttı ve bu da PGA olarak bilinen öncelikli gas kullanımı modelinden kaynaklı işlem ücreti artışını engelledi.

Flashbotlar Etkili Oldu

Ethereum geliştiricisi “Stephane” kısa süre önce yaptığı açıklamada Flashbotlar sayesinde Ethereum ağında %72 oranına varan işlem ücreti tasarrufu sağlandığını vurgulamıştı. Eski yöntemde kullanıcılar işlemlerinin onaylanması için daha fazla ETH öderken durum artık değişti ve flashbots kesinlikle etkili oldu.

Ethereum ağındaki en büyük değişimin ise EIP-1559 ile bu yaz döneminde yaşanacağı tahmin edilmekte. ETH, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2.469 dolardan işlem görmekte ve son 24 saat içerisinde 42 milyar dolarlık hacme ulaştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar