reklamı kapat

Endişe Yaratan Düşüş: LocalBitcoins’in Haftalık İşlem Hacmi 2013 Seviyesinde 

LocalBitcoins’in küresel olarak Bitcoin işlem hacminde çok büyük düşüşler var.
11:00
29 Şubat 2020

Ortaya çıkan son verilere göre LocalBitcoins, sürekli olarak Bitcoin (BTC) hacminde düşü yaşıyor. İstatistiklere göre, düşüş trendi acımasız bir şekilde uzun süredir devam ediyor ve şu anda Bitcoin hacmi 2013’ten beri görülmeyen seviyelerde bulunuyor.

LocalBitcoins, kripto para piyasasının temel taşlarından biri olarak kabul ediliyor. 2013 yılında kullanıcıyla buluşan platform genellikle OTC işlemleri için tercih edilen bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte 2017’den bu yana haftalık işlem hacminde sürekli olarak düşüş yaşanıyor.

Endişe Yaratan Düşüş

CoinDance tarafından ortaya çıkan son verilere bakıldığında LocalBitcoins’in iyi günlerini, en azından şimdilik, geride bıraktığı görülüyor. 22 Şubat haftası için OTC işlem platformu sadece 3.144 BTC’ye sahipti. Mayıs 2013’ten bu yana, yani LocalBitcoins’in piyasaya çıktığı ilk günlerden bu yana bu kadar düşük bir rakam görülmemişti.

Bu kalıcı düşüşün nedeni artan rekabetten kaynaklanıyor olabilir. Paxful gibi rakip diğer kurumlar da sadece OTC işlemlerini sunmakla kalmıyor, daha düşük seviyede KYC kuralları uyguluyor. Ancak LocalBitcoins, geçen yıl KYC gereksinimlerini daha düşük işlemler için de uygulamaya başladığında kullanıcılarını kızdırmıştı. Ama 2019 Mart itibariyle KYC gereksinimleri özellikle AB yargı bölgelerinde önemli hale gelmiş ve burada yer alan kurumlar mecburen bu bahse geçen kuralları uygulama yoluna gitmişti.

Bununla beraber 2019’un başlarında LocalBitcoins işlem hacminde bir artış görsek de sonrasında bir düşüş başladı ve trend hız kazanarak o günden bu güne geldi.

Gelecekte Neler Olabilir?

LocalBitcoins küresel olarak ilgi düzeyini kaybediyor olsa da, hala birkaç ülke için oldukça değerli bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, sorunlu ekonomileri olan ülkeler ve daha yüksek Bitcoin işlem hacimleri arasında güçlü bir bağlantı bulunuyor.

Örneğin Arjantin, ülkede finansal kontroller yapılmaya başlandıktan sonra Aralık 2019’da gelmiş geçmiş en yüksek LocalBitcoins işlem hacmini yakaladı. Venezuela‘da geçen ay benzer bir rekor kırıldı.

Dolayısıyla her ne kadar işlem hacimlerinde düşüş olsa da özellikle ekonomisi darboğazda olan ülkelerde hala LocalBitcoins işlem hacimlerinde rekorlar kırılıyor. Bu da platformun henüz yolu olduğunu gösteriyor…

Kaynak: BeinCrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.